Kanas (Caen) – jaukus, viduramžių architektūra žavintis Prancūzijos miestas, įsikūręs pačiame Normandijos regiono centre. Jau daugiau nei 20 metų lapkričio mėnuo čia ypatingas – kasmet miesto gyventojus ir svečius suburia neblėstantis Šiaurės šalių kultūros festivalis „Les Boréales“.
Festivalio metu kviečiama plačiau susipažinti su Skandinavijos, Baltijos šalių, taip pat Grenlandijos bei Farerų salų kultūra – veikia parodos, vyksta koncertai, pristatymai, kino peržiūros, cirko pasirodymai ir kiti renginiai. Per pastarąjį dešimtmetį festivalis tapo bene svarbiausiu Šiaurės šalių kultūrą reprezentuojančiu renginiu visoje Europoje.
2013 m. „Lietuvos dizaino forumo“ užmegzta draugystė su festivalio organizatoriais pratęsta ir minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį – šiemet lietuviškam dizainui dedikuotas parodų ciklas „Design Lithuania“ sugrįžta į festivalio programą.
Išskirtinėse Kano artotekos patalpose eksponuojama per 40 pastarųjų metų lietuvių dizainerių darbų – keramika, mados aksesuarai, interjero detalės, baldai, šviestuvai ir kiti objektai. Ekspoziciją sudaro tiek jaunųjų dizainerių darbai, tiek dizaino įmonių produkcija.
Veidrodžiai ir žvakidės
„Raitūzai“ (diz. Evelina Kudabaitė) |
Stalas „Wee“
(diz. Simonas Palovis, Vilniaus dailės akademija) |
Šezlongas „Envisioned Comfort“ (diz. Marija Puipaitė ir Vytautas Gečas) |
Per pastaruosius metus parodų ciklas „Design Lithuania“ užsienyje pristatytas jau 18 kartų. Aplankyti tokie miestai kaip Berlynas, Jeruzalė, Budapeštas, Londonas, Paryžius. Jų tikslas – atkreipti dėmesį į naujausius lietuvių dizainerių darbus ir pabrėžti šalies tradicijas.
Iš medžių žievių pagaminti indai, duonos raugu marginta keramika, mitinių pasakų būtybių raštai ar gintarinis kaleidoskopas – tai tik dalis eksponatų, su kuriais galėjo susipažinti parodos lankytojai. Modernios konstrukcijos, įžvalgūs sprendimai ir susimąstyti verčiantys socialinio dizaino pavyzdžiai artotekoje eksponuojami iki gruodžio 22 d.
Donorystę skatinantis projektas „(ne)duodu- ne(gaunu)“ (diz. Austėja Šeputė, Vilniaus dailės akademija) | Stalas „My Writing Desk“ (diz. Inesa Malafej, „Emko“), kėdė „Muista“, skarelė „Auksinis sietelis“ (diz. „Indigo Textile“), veidrodis „Mudu“ (diz. „Heima Architects“, „jot.jot.“) |
Artotekos formatas gana mažai žinomas Lietuvoje, tačiau tai yra unikali vieta, veikianti bibliotekos principu: lankytojas, sumokėjęs metinį nario mokestį, kas mėnesį gali pasiskolinti meno kūrinį. Taip žmonės turi galimybę susipažinti su vietinių kūrėjų darbais ir atnaujinti namų aplinką, o vietiniams menininkams suteikiama didesnė darbų sklaida. Kaip teigė atrotekos direktorės pavaduotojas Patricas Rousselis, artotekos darbuotojai dažnai vyksta patys tiesiogiai susitikti su kūrėjais, darbus pirmiausia atrenka ne pagal kainą ar spėjamą populiarumą, o pagal kokybę.
Artotekos direktorė Craire Tangy pastebėjo, kad lietuviško dizaino eksponatai lengvai įsiliejo į patalpų atmosferą ir transformavo artoteką į jaukią namų erdvę. Ją labiausiai sužavėjo Austėjos Šeputės projektas ,,(ne)duodu -(ne)gaunu“, kuris kviečia susimąstyti apie gyvenimo trapumą ir skatina žmones dalyvauti organų donorystės programose.
Lietuvos plakatų istorijos paroda, projektas „Zero Waste“ (diz. Austėja Platūkytė), paltas „Girl Power“ (diz. Justina Šemčenkaitė)
Lietuvos dizaino forumo buvusi direktorė Audronė Drungilaitė Kane lankėsi jau antrą kartą: „Kvietimą dalyvauti festivalyje gavome prieš pusmetį ir net nedvejojome, ar verta dalyvauti. Normandijos regionas nėra perpildytas kultūrinių renginių kaip, tarkime, sostinė Paryžius, tačiau pasižymi aukštu kultūrinio gyvenimo lygiu, žmonės vertina kokybę. Festivalis Les Boreales yra vienas svarbiausių šio regiono kultūros reiškinių. Labiausiai mane sužavėjo pensinio amžiaus savanorių įtrauktis – grupelė vietinių garbingo amžiaus prancūzų padėjo pasiruošti renginiui ir teikė informaciją lankytojams. Savanoriai buvo energingi ir smalsūs, be to, keletas jų net kalbėjo angliškai!“
Projektas iš dalies finansuojamas LR Kultūros ministerijos ir Lietuvos kultūros tarybos.
Projekto partneriai: Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos Respublikos ambasada Prancūzijos Respublikoje
Projekto organizatorius: Lietuvos dizaino forumas
Žurnalas „Centras“