Laikais, kai galimybė laisvomis dienomis ilsėtis nuosavame vasarnamyje arčiau gamtos yra vertinama vis labiau, mediniai namai tampa vis populiaresniu statiniu tampa ir mūsų krašte. Nors pats statybų procesas dažniausiai patikimas profesionalų komandai, nemažai svarbių sprendimų pagal savo individualius poreikius ir biudžetą tenka priimti patiems statybų užsakovams. Todėl, atsižvelgiant į tai, kad mediniu namu statyba netenka užsiimti kasmet, šiame straipsnyje nusprendėme pasidalinti keturiais svarbiais dalykais, kuriuos būtina apsvarstyti kuriant išsvajotą laisvalaikio erdvę bei siekiant, kad medinis namas būtų suplanuotas patogiau.

Kelių aukštų namą statyti?

Nors iš pirmo žvilgsnio sprendimas, kelių aukštų namą statyti gali pasirodyti ne pakankamai svarbus, tačiau nustebsite, kiek įtakos tai gali turėti gyvenamųjų erdvių planavimui bei paties namo kainai. Visų pirma, jei savo sklype nestokojate erdvės, vieno aukšto mediniai namai gali tapti puikiu pasirinkimu tiek asmeniniam, tiek artimųjų poilsiui. Toks sprendimas ne tik be rūpesčių leidžia sukurti didesnes pastato erdves, bet ir nereikalauja papildomų išlaidų antro aukšto įrengimui reikalingoms pertvaroms bei laiptams. Vis dėlto, jei sklypo, kuriame ketinate statyti savo sodo namą plotas – ribotas, ar antro namo aukšto įrengimui turite kitą svarbią priežastį, prieš pradedant antro aukšto įrengimo darbus, juos reikėtų gerai apgalvoti ir suplanuoti.

Projektuojant antram aukštui reikalingą perdangą, pirmiausiai reikia nuspręsti – rinksitės medinę ar betoninę konstrukciją. Nors medinės pertvaros, lyginant su betoninėmis, pasižymi silpna dinamine garso izoliacija, jos taip pat yra ypač paprastai montuojamos, nereikalauja papildomų klojinių, o tai atsispindi ir šių pertvarų įrengimo kainoje. Svarbu paminėti ir tai, kad medžiagas bei komunikacijas galima paslėpti pačių perdangų konstrukcijose taip užtikrinant, kad nebus sugadintas vasarnamio interjeras. Tiesa, norint sumontuoti kokybišką medinę perdangą, būtina gerai apskaičiuoti būsimas jos apkrovas. Kitu atveju medinis namas gali pasižymėti ne vienu papildomu trūkumu.

Kaip pasirinkti tinkamus laiptus?

Laiptai namuose reikšmingi tiek funkcionaliai, tiek vizualiai, tačiau pagrindiniais prioritetais juos įsirengiant vis tiek turėtų išlikti saugumas ir patogumas. Mediniu namu statyba nėra užsiimama kasdien, todėl, prieš pradedant laiptų įrengimo darbus, būtina atlikti labai tikslius skaičiavimus, ir įvertinti daug niuansų – net ir maža, keleto centimetrų paklaida gali sugadinti visą laiptų projektą.

Prieš nusprendžiant, kokius laiptus įsirengti, įvertinkite, kokią erdvę galite jiems skirti – pavyzdžiui, platūs ir sukti modernaus dizaino laiptai nebus pats tinkamiausias pasirinkimas kambaryje, kuris ir taip stokoja erdvės. Laiptų tipą ir formą taip pat svarbu rinktis atsižvelgiant į tai, kokie asmenys šiais laiptais naudosis – jei namuose yra vaikų ar senyvo amžiaus žmonių, taip pat rekomenduojama gerai apgalvoti ir neslidžią laiptų dangą.

Viena reikšmingiausių taisyklių laiptų saugumo atžvilgiu – vienodas jų pakopų aukštis. Atsižvelgiant į tai, jog laiptai pagal statybų eiliškumą daromi ypač anksti, netinkamo pakopų aukščių priežastimi dažniausiai tampa iš anksto neįvertinamas projektinis grindų lygis. Nors pats laipto plotis tiesioginės įtakos saugumui neturi, tam yra reikšmingas teisingas laiptų pakopų aukščio ir pločio santykis. Remiantis bendrosiomis taisyklėmis, norminis pakopų aukštis yra lygus 15 – 19 cm, todėl, skaičiuojant laiptų pakopų proporcijas, reikėtų atstumą tarp pirmo ir antro aukšto dalinti iš artimiausio skaičiaus, leidžiančio gauti norminį aukštį.

Ne mažiau svarbus aspektas – laiptų pasvirimo kampas. Projektuojant laiptus savo vasarnamiams svarbu nepamiršti, kad jų pasvirimo kampas privalo būti ne didesnis nei 45 laipsniai. Jei laiptų pasvirimo kampas didesnis, jie yra tinkami tik tuo atveju, jei veda į ypač retai naudojamas patalpas. Galiausiai, ne mažiau dėmesio reikėtų skirti ir laiptų turėklams, kuriuos renkantis rekomenduojame ypač atsižvelgti į tai, kas pastaraisiais naudosis. Rekomenduojamas saugus laiptų turėklų aukštis, kuriuo turėtų pasižymėti mediniai namai, siekia nuo 80 iki 90 cm, tačiau, jei namuose gyvena vaikai ar senyvo amžiaus žmonės, jų aukštį ir patogumą rekomenduojama derinti individualiai.

Kalbant apie laiptų įrengimo kainą, nemažai įtakos tam, kiek kainuos medinis namas, turės ir pats laiptų dizainas. Remiantis rinkos kainomis, vidutinė laiptų kaina šiuo metu svyruoja nuo 1000 iki 2500 eurų. Tiesa, pasirinkus išskirtinį laiptų dizainą ar unikalius architektūrinius sprendimus, kaina gali išaugti drastiškai, ne mažiau įtakos kainai turės ir laiptų statybai pasirinktos medžiagos. Paprasčiausias ir bene labiausiai paplitęs laiptų variantas – vieno lygio mediniai laiptai iš pušies ar kitų spygliuočių medienos, kurie, projektuojami tiesiai, gali kainuoti nuo 900 iki 2000 eurų. Vingiuojančio dizaino laiptai iš minkštos medienos – gana panašūs į tiesius laiptus, tačiau dažniausiai pasižymintys vienu, 90 laipsnių lenkimu – vidutiniškai kainuos apie 3000 eurų. Spiralinių laiptų kaina prasideda nuo 1800 eurų, tačiau, priklausomai nuo dydžio, dizaino ir naudojamų medžiagų gali išaugti iki 5000 eurų ir daugiau.

Kokią vidaus apdailą rinktis?

Mediniai namai vis dar stipriai siejami su kaimišku stiliumi, tačiau tai toli gražu nereiškia, kad jūsų medinis namas negali būti modernus. Todėl pradėję svarstyti apie tai, kaip įsirengti savo poilsio erdvę, gerai apgalvokite, kokia vidaus apdaila geriausiai tiktų jūsų jūsų medinukui.

Sunku atsiriboti nuo fakto, jog vasarnamiai patys savaime asocijuojasi su natūralumu ir gamta, tačiau šiuolaikinė statybų rinka siūlo daugybę, nuo gamtos nenutolusių, modernių medinukų variantų. Bene populiariausia vidaus apdailos medžiaga, kuri šiuolaikiniame interjere yra puikiai derinama su mediena, vis dar išlieka gipskartonis. Jo dėka, realizuosite unikalius patalpų išdėstymo variantus bei nesunkiai paįvairinsite mediniams namams įprastai būdingą kaimiško stiliaus interjerą. Gipso kartono sienas ar lubas kombinuodami su natūralia ar apdirbta mediena, erdvei ne tik suteiksite modernumo, bet ir išlaikysite medienai būdingą natūralumo akcentą.

Vis dėlto medienos ir gipskartonio kombinacija – ne vienintelis kambarių šiuolaikiškumą užtikrinantis sprendimas. Gana išvaizdžiu ir stilingu medinis namas taps prie interjero priderinus plytelių bei akmens fragmentus. Tokiais pavyzdžiais galėtų būti vasarnamyje įrengtas židinys arba plytelių bei akmenų fragmentai sienų apdailoje. Plytų bei plytelių fragmentai gali tapti ypač praktišku pasirinkimu jūsų vasarnamio virtuvėje arba vonios kambaryje – sienos bus lengvai prižiūrimos, o originalus apdailos pasirinkimas puikiai derės su bet kokio tipo mediena, kambariui suteikiant savito stiliaus. Kalbant apie medinio namo grindis, moderniems vasarnamiams būdingi gana įvairūs jų variantai – jos gaminamos iš natūralaus medžio plokščių, laminato su medžio ar akmens tekstūra, galimas ir plytelių ar kiliminės dangos pasirinkimas. Vis dėlto pastarieji variantai modernaus stiliaus vasarnamiuose pritaikomi rečiau dėl savito stiliaus.

Būsimos interjero spalvos – dar viena, vidaus apdailai ypač svarbi tema. Jos ne tik lemia, kokia atmosfera ir stiliumi pasižymės jūsų mediniai namai, bet ir bendrą erdvės pojūtį bei kambarių apšvietimą. Vadovaujantis bendromis žiniomis nesunku suprasti, kad šviesiomis spalvomis įrengtų mediniu namu statyba leis patalpoms suteikti gerokai daugiau šviesos. Šviesus interjeras taps nepakeičiamu sprendimu ir tuo atveju, jei medinis namas stokoja langų arba šviesai pro jo langus trukdo patekti už lango augantys medžiai. Jei sprendimas interjere naudoti tik šviesias spalvas jums atrodo gana nuobodus, medinuko interjero akcentu gali tapti vienas ryškesnis akcentas, pavyzdžiui, intensyvesne spalva nudažyta siena.

Integruoti garažą ar įsirengti sandėliuką?

Nesunku suprasti, jog praktiškai kiekvienas sodybos sklypas – neatsiejamas nuo lauko darbų. Net jei vasaros metu jame neplanuojate užsiimti sodininkyste, žolę pjauti ir sklype augančiais medžiais rūpintis greičiausiai vis tiek teks. Su pastaraisiais lauko darbais atsiras ir nemažai, vietą užimančių sodo įrankių, tokių kaip kastuvai, grėbliai ar net žoliapjovė. Atsižvelgiant į tai, kad šių daiktų laikymui dažnai pasitelkiamas garažas, užsiimant mediniu namu statyba jo įrengimas svarstomas ypač dažnai. Vis dėlto, specialistų teigimu, garažo įrengimas vasarnamyje nėra pats ekonomiškiausias sprendimas tokio tipo namuose, ypač tais atvejais, kai medinukai nėra naudojami žiemos metu, nuo kritulių saugant automobilį.

Visų pirma, mediniame name nusprendus įsirengti garažo patalpą, jos plotas bus skaičiuojamas į gyvenamojo namo plotą, stipriai sumažinant statybų be leidimo galimybes. Vasarnamio su garažu statyboms leidimas nebus reikalingas tik tuo atveju, jei bendras tokių patalpų plotas neviršys 80 m², o aukštis – 8,5 m. Taigi, norint įsirengti medinį namą be leidimo, tačiau jame turėti integruotą garažo patalpą, teks stipriai apriboti gyvenamą plotą.

Nors gerai apgalvojus automobiliui skirto pastato išplanavimą, garažas gali tapti ne tik vieta automobiliui, bet ir puikia sandėliavimo patalpa didesniems, rečiau naudojamiems daiktams, tą pačią funkciją gali atlikti ir greta vasarnamio įrengtas sandėliukas. Jis padės atlaisvindami dažnai naudojamas namų erdves – koridorių, prieškambarį ar net gyvenamuosius kambarius, kas leis namuose ir sklype bus gerokai paprasčiau palaikyti tvarką. Nusprendę daiktų laikymui vietoj garažo įsirengti atskirą pastatą – sandėliuką, galėsite džiaugtis ir kur kas didesne gyvenamąja erdve.

Vis dėlto sunku paneigti faktą, jog žiemos metu mediniai garažai – neatsiejami nuo mūsų maksimalaus komforto. Stoginė automobiliui gali būti pakankamai geras sprendimas šiltuoju metų laiku, kai bene vieninteliai automobilį veikiantys reiškiniai – saulė ir lietus, tačiau žiemos metu transporto priemonei reikalinga gerokai platesnė apsauga. Dėl šios priežasties, jei vasarnamyje planuojate leisti ne tik šiltas vasaros dienas, bet ir ilsėtis ar gyventi žiemą, garažo įrengimą mediniame poilsio name tikrai vertėtų apsvarstyti. Laikydami automobilį uždaroje patalpoje ne tik išvengsite nuolatinio variklio šildymo, kuris šaltais žiemos rytais užtrunka nemažai laiko. Jei jūsų kelionė į darbą – gana trumpa, o kasdien žemoje temperatūroje užvedamas variklis per tokį trumpą laiką net nespėja normaliai sušilti, kas ilgainiui atsiliepia ir automobilio techninei būklei. Žinoma, sprendimas užkurti automobilį šiek tiek anksčiau nei prasideda kelionė – išeitis tokioje situacijoje, tačiau jos pasekmės ekologijai toli gražu nėra teigiamos, tai papildomai didina ir automobilio kuro sąnaudas.

Ne mažiau svarbūs garažo privalumai žiemos metu jaučiami ir mūsų laiko atžvilgiu – laikant automobilį po specialiai jam įrengta stogine, kasdien tenka gramdyti apšalusius automobilio stiklus. Įsirengus nuosavą medinį garažą, rytinės kelionės žiemos sezonu taps gerokai malonesnės – beliks tik užkurti jau šiltą automobilį ir važiuoti. Medinio namo patalpose įsirengę garažą savo automobiliui, ne tik džiaugsitės aukščiau minėtais, išskirtiniais garažo privalumais žiemą, bet ir išvengsite papildomai kainuosiančios sandėliavimo patalpos statybų. Nors iš pirmo žvilgsnio papildomo ūkinio pastato statybos gali neatrodyti, kaip labai didelis projektas, norint daiktų laikymui bei lauko darbams susikurti daugiau erdvės, tokios patalpos projektą reikės iš tiesų gerai apgalvoti.

Daugiau informacijos: meistronamai.lt

193