Interjero autorius Donatas Žukauskas
Nuotraukos Enrikos Samulionytės
Tekstą parengė Gytautė Ivanauskaitė
Veikiausiai kiekvienas žmogus turi savo svajonių namų viziją. Vieni bando juos įsirengti patys, kiti kreipiasi į specialistus. O kaip savo svajonių namus įsirengia projektuotojai? Interjero dizaineris Donatas Žukauskas prieš kelerius metus sukūrė savo šeimai svajonių namus, apie kuriuos sutiko papasakoti plačiau.
„Viziją, kad koks turėtų būti mano namas, turėjau seniai. Praktika, įgyta rengiant namus užsakovams, tam įtakos neturėjo. Sau kėliau užduotį susiprojektuoti namą ir interjerą, kuris nenusibostų ilgą laiką, stengiausi išvengti madingų sprendimų, nes jie keičiasi. Svarbiausia, kad bet kurioje namo vietoje gerai jausčiausi“, – pasakoja Donatas.
Interjero dizainas buvo projektuojamas kartu su namu. Eksterjerui darė įtaką vidaus dizainas. Statybai ir įrengimui buvo numatytas ne itin didelis biudžetas, todėl buvo priimami funkcionalūs ir gerai apgalvoti sprendimai – juos diktavo ir dizainerio sukaupta patirtis. Kaip pastebi pats kūrėjas, jaukumas ir patogumas ne visada reikalauja didelių pinigų.
Šeima daug laiko praleidžia namuose, tad jų vidus tapo prioritetu. Čia nėra didelės katilinės, brangiai atsieinančių laiptų ar virtinės nepadoriai daug kainuojančių durų, tačiau smulkiai apgalvota būtiniausių daiktų vieta. Kadangi dizainerį žavi modernus, pusiau lofto stilius su nestandartinėmis erdvėmis, šis derinys buvo pasirinktas ir šiems namams. Kaip pastebėjo dizaineris, nors jis ir neturi architektūrinio išsilavinimo, yra suprojektavęs dar kelis panašaus stiliaus namus.
Svarbiausi vidaus erdvių akcentai buvo suprojektuoti taip, kad nebereikėtų papildomo vidaus dekoro: pakabinamų gipso kartono lubų, nišų ir panašiai, kurios sudaro nemenką dalį vidaus apdailos kainos. Kadangi pati architektūra savaime sudaro pusę interjero, jame teliko pastatyti baldus ir papuošti aksesuarais.
Kitas svarbus dalykas yra suplanavimas. Pasak Donato Žukausko, iš išorės namas visai nedidelis, bet užėję į vidų svečiai nustemba, kad atrodo labai erdvus. Namas yra pusantro aukšto – perdangos įrengtos virš vonių ir virtuvės, kur nereikia aukštų lubų. Antrame aukšte yra tik nedidelė šeimininko darbo vieta. Kadangi ji nėra atitverta pertvaromis, būnant joje išlieka didelės erdvės jausmas. Dar vienas praktinis sprendimas – antrame aukšte neišvedžiotas šildymas. Šiltas oras laisvai cirkuliuoja, todėl temperatūra tokia pati kaip ir pirmame aukšte.
Į antrąjį aukštą patenkama lipant šmaikščiai „lokio pėda“ pavadintais laiptais, akį traukiančiais išskirtiniu dizainu. Kadangi jie gerai ir patogiai suprojektuoti, užima gerokai mažiau vietos už tradicinius laiptus. Tuo tarpu vaikų ir suaugusiųjų miegamieji, nors ir išsidėstę vienas šalia kito, yra pakankamai atskirti, tad vaikai turi tarsi savo atskirą butuką su vonia. Net atpėdinę iš lauko, jie pakliūva tiesiai į savo erdvę.
Pasak Donato, sunku įvardyti šių namų stilių – tai šiuolaikiškas modernumas, susipynęs su „mid century modern“, kurį papildo klasikiniai baldai. Interjerui su griežtomis linijomis jie suteikia jaukumo. Visi foteliai ir kėdės yra seni restauruoti baldai, visi toršerai, staliukai ir kabantys šviestuvai – paties šeimininko gamybos. Dominuojančios šviesios, natūralios spalvos praplečia erdvę. Spalvų paletė nėra gausi, jos – tarsi fonas paveikslams, nuotraukoms, įdomesniems baldams, kurie labiausiai ir puošia namus. Interjerą galutinai suformuoja meno elementai, kurie prie širdies namo šeimininkams.
Žurnalas „Interjeras.lt pataria“