Vieta: Badalona, Ispanija
Architektūros studija: Mag Arquitectes
Interjero studija: Clara Lleal Interiorista
Fotografijų autorius: Felipe Mena
Teksto autorė: Gintautė Kisieliūtė

Turbūt ne kiekvienam dizaineriui pasitaiko proga sukurti interjerą menininkui. Projekto autorė Clara Lleal turėjo galimybę sukurti unikalios stilistikos namus, atspindinčius artistišką charizmą. Skulptoriui Juanmai Noguerai priklausantis būstas buvo savotiškas iššūkis, nes, planuojant erdvių išdėstymą, reikėjo numatyti, kaip geriausiai atsiskleistų neatsiejama interjero dalimi tapę meno kūriniai. Taigi dizaino koncepcija buvo siekiama suformuoti meno galerijos atmosferą.

Pagrindinės interjere naudotos apdailos medžiagos puikiai atspindi industrinę stilistiką: betonas, juodo metalo plokštės, sendintas medis ir medžio masyvas, plytos. Siekdami sustiprinti įvaizdį, projekto autoriai išryškino konstrukcijų elementus, neslėpė ortakių. Stengtasi įsileisti kuo daugiau natūralios šviesos ir kuo racionaliau įvertinti erdvių išdėstymą būtent atsižvelgus į šviesos kiekį. Buvo suprojektuoti keli stoglangiai lubose, o namo gale, tarp pastatų, įrengtas labai jaukus vidinis kiemelis. 

Įžengus į namą, atsiveria didžiulė, 120 m² svetainė su virtuve ir valgomojo zona. Aukštos, iki 6 metrų kylančios šlaitinės lubos sukuria labai atviros ir šviesios erdvės įspūdį. Čia meno kūriniai, baldai ir apdailos medžiagos atsiskleidžia visu gražumu. Gali pasirodyti labai paprasta išdėstyti baldus didžiulėje erdvėje, kai vietos viskam yra pakankamai, tačiau interjero kūrėjai teko pasukti galvą, kaip aukštą ir didžiulę erdvę paversti jaukia ir funkcionalia, rasti kompozicinius sprendimus, kad išdėstymas neatrodytų padrikas, o atmosfera būtų harmoninga. 

Netikėtas akibrokštas – baldo ir konstrukcijų derinys, norint užkilti ant stogo, kur įrengtas baseinas. Betonines aukštas pakopas apačioje ir pagrindinius laiptus aukščiau jungia valgomojo stalo stalviršio konstrukcija. Dėl to, lipant viršun, tenka lipti ir ant stalo. Stalviršio paviršius išklotas eglutės (herringbone) rašto parketlentėmis, atkartojančiomis grindų dangą miegamajame. Atsikartojančiais elementais, detalėmis, apdailoms medžiagomis ar raštais siekta išlaikyti vizualinio tęstinumo, vientisumo įspūdį.

Kitas nuostabą keliantis kūrybiškas sprendimas – galimybė užkilti ant bibliotekos lentynos, drabužinės ir virtuvės. Sustiprintos geležinės konstrukcijos leidžia vaikščioti ant palei visą sieną nusidriekusio baldo. Ten galima komponuoti meno kūrinius ar tiesiog, įsitaisius ant sėdmaišio, žvelgti į bendrąsias erdves kitu kampu, iš aukšto. Geležinių plokščių apdaila, dengianti visą sieną ir jos elementus (baldus, duris), buvo naudojama ir laiptų konstrukcijai. Sienoje įsiterpia keletas lentynų iš medžio – taip erdvėje dinamiškai susikeičia dominuojančių ir papildančių medžiagų proporcijos. 

Tam, kad name komponuojami meno kūriniai nepasimestų erdvėje, kai kur įrengtos metalo karkaso ir stiklo konstrukcijos – tarsi širmos, sukuriančios tam tikrą struktūrą atvirai erdvei ir ją suskaidančios. Norėdama patalpoms suteikti daugiau jaukumo, sušvelninti industrinį įvaizdį, projekto autorė sumanė papuošti būstą augalais. Stalviršyje žiojinti ertmė – stacionarus vazonas, o ir palei langus išdėstyti vazonai ne tik suteikia natūralumo šalia industrinių motyvų, bet ir atitveria nuo pašalinių žvilgsnių.

Name yra ir skulptoriaus dirbtuvės, skalbykla. Priešais langą palikta originali vandens tekėjimo vieta iš lubų, nuo jos buvo nuleistas ilgas juodo metalo stiebas – vandens čiaupas, o vandens srovė iš jo reguliuojama svirtele sienoje. Praustuvas buvo suprojektuotas pagal užsakymą ir įterptas tarp dviejų sienų per visą lango plotį, o sifonas, skirtas vandeniui nubėgti, slepiasi praustuvo viduje, tad vaizdas itin švarus ir minimalistiškas. Sienų paviršius paliktas grynas –  nelygintas cementas.

Į pagrindinį miegamąjį patenkama per stumdomąsias stiklines duris. Čia dar yra drabužinė, laisvai pastatoma vonia, dušas, tualetas. Dušo ir tualeto patalpos yra atskiros, tačiau turi vienas stumdomąsias duris, uždengiančias arba vieną, arba kitą. Miegamajame vonia ir praustuvas – tarsi meno kūriniai, skulptūros. Ant besitęsiančio staliuko prie lovos stalviršio pastatytas aukštas, masyvus praustuvas pastebimas ne iš karto. Nestandartiška ne tik jo vieta, bet ir tai, jog priešais nėra veidrodžio, kas dažniausiai yra įprasta. Miegamasis pasižymi jaukumu ir šviesa. Apdailos medžiagos šiai erdvei suteikia tekstūriškumo: grindis dengia mediniai raštai, sienas ir lubas – skirtingų tipų rusvos plytos,  o šviesą įleidžia faktūriško stiklo pertvara.

Projekto autorei Clarai Lleal skulptoriaus namų interjere pavyko išlaikyti harmoningą atmosferą. Čia galima rengti visuomeninius, oficialius susibūrimus, meno renginius  ar parodas, bet kartu juntamas ir jaukumas, šiluma. Tokia nuotaikų dermė puikiai atspindi menininko gyvenimo būdą ir tarnauja įvairiausiems kūrybiniams etapas. 

109