Darbas iš namų tapo naujuoju šiuolaikinio gyvenimo reiškiniu. Dėl to namuose padaugėjo funkcinių zonų,  ėmė formuotis nauji standartai ir mados. Kuo ypatinga ši namų erdvė ir ką apie ją pravartu žinoti kiekvienam. 

Ar teko matyti, kaip sofų gamintojai, norėdami parodyti savo baldų pranašumą ir daugiafunkciškumą, neatsispiria pagundai pavaizduoti ant šio baldo susirangiusį dirbantį žmogų su kompiuteriu ant kelių. Suprask: visapusiškai patogu, net ir dirbti. Nesunku patikėti, kad tokią pozą praktikavusių, nugaros bei sprando skausmų kamuojamų darbininkų pilni masažų kabinetai. 

Ergonomiškus darbo baldus gaminančios švedų kompanijos „AJ produktai“ padalinio Lietuvoje vadovė Eglė Gasiūnienė primigtinai rekomendavo namuose rasti vietos  tam skirtam darbo stalui ir kėdei: „Jei bent vieną dieną per savaitę žmogus, įprastai dirbantis sėdimą darbą biure, mokykloje ar kur kitur, dirba namuose, kambarys ar bent kampas, kurį skambiai vadiname namų biuru – yra būtinas. Ir ne dėl patogumo, grožio, prestižo, bet visų pirma dėl sveikatos. Kažkodėl niekam nekyla klausimų, ar vaikui reikalingas rašomasis stalas. Bet kai ima svarstyti, ar jis reikalingas suaugusiam žmogui, randasi gausybė argumentų, kaip jo išvengti: per mažas butas, bus gerai ir ant sofos, tiks stalas virtuvėje, iš lovos dirbti – vienas malonumas, ....ir t.t.“

Namų biuro svarba

Funkcinės erdvės mūsų namuose niveliuojasi, įsibrauna į viena kitos ribas, nes toks yra šiandieninio žmogaus gyvenimo būdas – skubėti, vienu metu skirti dėmesį keliems dalykams. Kaip tik dėl to reikalinga darbui skirta funkcinė zona kurioje baldais, apšvietimu bei kitais elementais siekiama sukurti erdvę, leidžiančią maksimaliai susikaupti ir atsiriboti nuo aplinkos. 

„AJ produktai“ kuria baldus, kurie tinka ne ir  biurui namuose. Pastariesiems natūraliai keliame didesnius reikalavimus, norime, kad jie būtų ne tik patogūs, bet ir gražūs, stilingi. Rinkoje yra nemažai garsių gamintojų baldų, kurie ilgus dešimtmečius neišeina iš mados. Visų jų bendras bruožas – nesenstantis dizainas ir aukšta kokybė. Dalis tokių sprendimų priklauso būtent Skandinavijos kūrėjams, kurie turi unikalią dizaino mokyklą, funkcionalumu, ergonomiškumu bei subtilia estetika paremtą tradiciją.

Sėdėti nesveika ne tik biure

Pasak E. Gasiūnienės, žmonės labai greitai pagauna madingus žodžius ir juos vartoja kur tinka, ir kur ne. Vienas tokių – ergonomika, ergonomiškas. „Kai sakome, kad baldas yra ergonomiškas, turime galvoje visą filosofiją, o ne tik tai, kad jis yra tiesiog patogus. Atvirkščiai, kartais iš pradžių ergonomiški baldai gali pasirodyti visai nepatogūs. Svarbu, kad jų pagalba būtų kuriamos žmogaus fiziologijai palankios aplinkos sąlygos“, – atkreipė dėmesį darbo baldų gamintojo padalinio Lietuvoje vadovė. 

Prie daugelio ergonomiškų sėdėjimo baldų patartina prisipratinti, nes nuo įprastų biuro kėdžių jie skiriasi tuo, kad ant jų sėdėdamas žmogus yra priverstas nuolat judėti, keisti padėtį. Specialistai rekomenduoja namuose šalia patogios darbo kėdės turėti ir dar kokį nors aktyvaus sėdėjimo baldą, lygiai taip pat, kaip ir darbovietėje. Aktyvaus sėdėjimo baldai, tai – balansinė kėdė, kamuolys, kėdė-balnas, ėjimo takelis, kėdė-dviratis. Dviračio sėdynę primenanti balansinė kėdė „Back App“ – tai ryškiausias nestabiliųjų kėdžių modelis, už savo tobulą funkcionalumo ir išvaizdos dermę pelnęs ne vieną garsų dizaino apdovanojimą. Net ir labai norint, atsisėdus ant jos nepavyks nei atsipalaiduoti, nei susikūprinus sukniubti prie kompiuterio ekrano: šis baldas priverčia dirbti tuos pačius raumenis, kurie leidžia žmogui išsilaikyti važiuojant dviračiu, žirgo balne ar energingai irkluojant. Toks dinamiškas sėdėjimas – tai fizinis, energiją eikvojantis darbas. Tiesa, prie jos reiktų pratintis pamažu. 

Daug laiko praleisdami sėdėdami žalojame savo sveikatą ir galiausiai kenčiame nuo įvairiausių negalavimų, pradedant nugaros skausmais ir baigiant padidėjusiu kraujospūdžiu, nutukinu, II laipsnio diabetu ir pan. 

Pats paprasčiausias būdas dirbti ir išvengti ilgo sėdėjimo sustingus vienoje pozoje – nesėdėti. Tam yra sukurti reguliuojamo aukščio stalai, pritaikyti dirbti prie jų ir sėdint, ir stovint. Kad stovint nevargtų kojos, rekomenduojama pasidėti specialų minkštą kilimėlį, ant kurio galima aukštyn ir žemyn judinti pėdas. 

Ką apie jus sako darbo vieta? 

Jei darbo vieta tvarkinga, tai jos šeimininkas yra atsakingas, patikimas žmogus. Jei vyrauja chaosas arba kūrybinė netvarka – šeimininkas išsiblaškęs, negebantis susikoncentruoti, kūrybingas, bet nepatikimas. Tokių ir panašių stereotipų yra daug. Greičiausiai juose yra dalelė tiesos. Tačiau yra kitas darbo vietos vertinimo kriterijus. Tai kiek ji yra moderni, t.y. ergonomiška. Pagal stalą, kėdę ir visą aplinką galima spręsti, kiek pačiam žmogui rūpi jo sveikata. Jei tai biuras verslo centre ar darbo kabinetas – galima pamatyti, kiek darbdaviui rūpi darbuotojų sveikata. „Baldai ir aplinka yra svarbus dalykas,  į kurį verta atkreipti dėmesį atėjus į kompaniją darbo pokalbio. Pagal juos galima spręsti, kiek palanki bus darbo vieta visomis prasmėmis“,  – patarė E. Gasiūnienė. 

193