Interjero autoriai: studija IDAS (Vaida Kandratavičiūtė ir bendraautorė Kristina Balaišytė)
Nuotraukos Simono Linkevičiaus
Tekstas Gytautės Ivanauskaitės
Šių namų koncepciją įkvėpė tipinės mozaikinio betono (terazzo) imitacijos, bet gana nestandartinio dydžio bei spalvų plytelės. Jos interjerui suteikė tam tikro žaismingumo ir padiktavo spalvinę gamą. Galima sakyti, kad viso dizaino kulminacija tapo plytelių danga grindims, kurią studijos IDAS dizainerės – Vaida Kandratavičiūtė ir Kristina Balaišytė – naudojo ir sanitariniuose mazguose, o likusios erdvės užpildytos neutraliai pilka baze, kurią sušildo ir papildo natūralių medžiagų, kaip antai grindų lentų, tonai.
Kiekvienas užsakovas turi tam tikrų poreikių – šiuo atveju šeima pageidavo kuo minimalistiškesnės, mažiau matomos virtuvės, nes joje praleidžia itin nedaug laiko. Dizainerės šiam norui įgyvendinti surado itin įdomų sprendimą – ją įrengti vieną langą turinčios katilinės vietoje. Tai leido visiškai izoliuoti virtuvę užveriamosiomis durimis, gerokai išplėsti laisvalaikio erdvę ir padalinti ją į minkštąją TV žiūrėjimo ir valgomojo zonas. Tiesa, dizainerių duetui teko užsakovams įrodinėti pastarosios svarbą. Iš pradžių klientei valgomojo stalas asocijavosi su vaikystėje vykusiais šeimos susibūrimais, tad dizainerės pasiūlė visiškai kitokią – naują koncepciją, kuri šeimininkams patiko. Juolab įprasta, kad valgomajame dažnai vyksta susibūrimai, tačiau jie neturi būti tarp valgiais ir puodais nukrautų stalų.
Kalbant apie interjere taikytas spalvas plačiau, verta prisiminti, kad plytelės tapo spalviniu kodu, pagal kurį buvo derinamos ir visos būsto tekstūros. Kadangi mėlynos mozaikinio betono plytelės išsiskiria ryškumu, visame interjere jų mėlynumą atsveria ramybės suteikiantys pilkšvi atspalviai. Tiesa, jie protarpiais sumaišyti su sodresnėmis spalvomis, kurios tampa tarsi mažais akcentais, pavyzdžiui, spalvinę atmosferą pagyvina baldų rankenėlės. Taip pat ryškūs tonai buvo pasitelkti projektuojant korpusinius baldus – jie tampa atsvara gana žaismingoms bei margoms plytelėms. Kitas sprendimas – natūralaus ąžuolo tekstūra, naudota grindims tiek pirmame, tiek ir antrajame aukštuose. Balduose naudojamas aukšto slėgio laminatas, kuris irgi imituoja natūralų ąžuolą. Ši medžiaga interjerui suteikia žemiškumo.
Nors namo įrengimas apsiėjo be išmaniųjų technologijų, jame įdiegta inžinerinė sistema, reikalinga temperatūrai reguliuoti. Būsto įrengimo darbus, deja, sutrukdė Lietuvoje paskelbtas karantinas, kai siautė pirmojo COVID-19 banga. Tuo metu itin strigo medžiagų tiekimas, tiekėjai ir meistrai buvo sutrikę, vyravo sumaištis. Patys šeimininkai norėjo kuo greičiau įsikelti į naujus namus. Prisiminusi tą laiką, Vaida labiausiai išskiria, kad didžiausiu iššūkiu šiame projekte tapo jį įgyvendinti dėl itin nepalankiai susiklosčiusių sąlygų.
Nepaisant šios ekstremalios situacijos, visos kitos projekto dalys vyko sklandžiai. Nebuvo sunkumų pertvarkant patalpų suplanavimą, o itin sėkmingas sprendimas, anot dizainerės, buvo minėtas įprastas virtuvės vietos pakeitimas. Pagal bendrą planą kotedžas buvo suskirstytas į du aukštus. Pirmasis pritaikytas bendroms šeimos reikmėms, tad jame įrengtas valgomasis, svetainė bei WC. Antrasis aukštas tapo miegamųjų erdve: joje yra pagrindinis šeimininkų ir du nedideli vaikų kambariai. Būstas turi ir palėpę, tačiau ją šeimininkai planuoja įsirengti ateityje.
Pasak dizainerės Vaidos Kandratavičiūtės, įrengiant šį būstą, apie stilistiką buvo galvota mažiausiai. Kūrėja išskiria, kad tikrai būna tokių interjerų, kuriuose išlaikoma labai kryptinga stilistika. Šiuo atveju namai tapo stilių mišiniu – buvo žiūrima, kas tą dieną esti rinkoje, atsižvelgiama į kainos ir kokybės santykį, žinoma, nepamirštant estetikos. Viena ryškiausių tendencijų, atsispindinčių šiame interjere, – klasikinės mozaikinio betono dangos modifikacija. Šiems namams ji suteikė modernumo, žaismės ir blyksnį klasikos.
Apskritai šis interjero dizainas unikalus tuo, kad yra gan spalvotas. Pasak Vaidos, posakis „nespjauk į šulinį, nes iš jo gali tekti gerti“ pasitvirtino. Ankščiau konsultuodama apie būsto ir interjero įrengimą, specialistė sakydavo, kad nereikia eksperimentuoti su spalvomis, nes jos greitai atsibos, pradės varginti. Dabar kūrėja yra pakeitusi nuomonę, jai pačiai norisi naudoti spalvas. Namams gaivūs atspalviai suteikia teigiamą nuotaiką ir gerą energiją, kurios niekada nebus per daug.
Daugiau nuotraukų:
Žurnalas „Interjeras.lt pataria“