Tekstas: Agnės Tamašauskaitės
Architektai: i29 interior architects
Vieta: Paryžius, Prancūzija
Plotas: 150 m²
Įgyvendinta: 2014 m.
Fotografijos: i29 interior architects
Per pastaruosius metus namų virtuvė daugeliui žmonių tapo svetainės dalimi. Gyvenamosios ir virtuvės erdvių susiliejimo tendencijai įgaunant pagreitį daugelyje šiuolaikinių namų, olandų interjero architektai i29 į šią tendenciją pažvelgė naujoviškai ir sukūrė virtuvę, kuri tarnauja labiau kaip svetainės baldų dalis nei virtuvė. „Mes siekėme sukurti virtuvės sistemą, tarsi išnykstančią namų erdvėje“, – sako projekto autoriai, i29 architektai.
Nuostabiame Paryžiaus bute įrengtos virtuvės dizaino detalių sumažinta iki absoliutaus minimumo. Itin ploname virtuvės stalviršyje įmontuotos visos vandentiekio ir elektros jungtys. Didelės stumdomosios sienų plokštės slepia visus virtuvės prietaisus ir sandėliuką. Atsižvelgiant į viso buto interjero dizaino konceptą, dekoratyvus buto sienų dizainas pakartojamas ant priekinių virtuvės spintelių plokščių tam, kad sukurtų erdvinį vientisumą ir spintelių tūris būtų integruotas į monumentalų planą. Taip erdvėje sukuriamas darnios estetikos jausmas. Užvėrus šias stumdomąsias plokštes, virtuvė atrodo švari ir tvarkinga, paslėpta už sienos, kurią užbaigia dekoratyvinės dailylentės ir lipdiniai, imituojantys maždaug 1905 m. buto apdailą.
Plokštėmis dengtos durys atsidaro į išorę, slankioja į šonus ir atveria kontrastingomis anglies pilkumo MDF plokštėmis išklotus lentynų skyrius. Būsto gyventojams suteikiama galimybė naudotis skirtingomis funkcijomis – pavyzdžiui, siena kairiajame virtuvės krašte slepia šaldytuvą ir indaplovę. Centre įtaisytos trys platesnės dvigubų durų dalys, kurių kiekviena 120 cm pločio ir 290 cm aukščio. Už vienų yra orkaitė, kavos aparatas ir stalčiai lėkštėms bei stalo įrankiams laikyti; viduriniame skyriuje įrengta papildoma virtuvės sandėliavimo patalpa, o trečiojoje – kompiuterio darbo vieta ir rašomasis stalas. Siauroji dalis dešinėje pusėje – imitacinė, slepianti negilias lentynas ir vamzdžius.
Nematomą salą dizaineriai kūrė dar išradingiau. Autoriams pavyko sujungti visas virtuvei reikalingas vandens tiekimo, virimo, aušinimo ir elektros jungtis juodojoje saloje, kurios paviršius yra tik poros centimetrų storio. Virtuvės sala įrengta priešais dekoratyvias stumdomąsias duris, kurias uždarius kontrastingai tamsus stalviršio elementas tampa vieninteliu išskirtiniu erdvės elementu. „Tai, jog tai virtuvė, dar nereiškia, kad viskas turi būti išorėje ir regima visą laiką, – pabrėžia architektai. – Pasirinkome minimalizmą, nes siekėme būti itin atsargūs ir neišdarkyti unikalios seno buto estetikos.“
Itin plonas stalviršis yra 3 m ilgio, 90 cm pločio, pagamintas iš plieninės plokštės: į svetainę nukreiptas jos kraštas buvo sulankstytas gamykloje taip, kad būtų tik 2 cm. Šone, šalia durų sienos, stalviršis išsiplečia iki 8 cm storio, būtent tiek, kiek reikia negiliai kriauklei ir indukcinei viryklei, susiliejančiai su pačiu stalviršiu. 90 cm aukščio, lenktos, plieninės šios salos kojos suteikia vietos anksčiau išvardytų elementų vamzdžiams ir elektros įrangai nukeliauti iki grindų, o po virtuvės sala esantys prieigos skydai leidžia prižiūrėti ir tvarkyti kriauklę bei viryklę. Visiems šiems plieniniams elementams buvo pasirinkta vientisa juoda spalva ir papildoma įbrėžimams atsparaus sluoksnio danga.
i29 architektų dizaino konceptas – pašalinti visus nereikalingus elementus virtuvėje ir palikti tik būtiniausius dalykus. Siekdami dar labiau užmaskuoti kulinarinę virtuvės erdvės funkciją, dizaineriai taip pat ypač kruopščiai apgalvojo salos ventiliacijos gaubtą. Jie pasirinko virš salos pakabinti nestandartinį gartraukio elementą, kuris dėl integruoto apšvietimo ir 120 cm pločio ir 55 cm gylio balto vientiso paviršiaus atrodo lyg kabinamasis šviestuvas.
Projekto užsakovai – Paryžiuje gyvenanti olandų pora – iš pradžių pageidavo atviros virtuvės viename svetainės gale. „Pajutome, kad ji dominuos svetainėje, tad mes pasirinkome kitą kraštutinumą“, – sako i29 įkūrėjas Jeroenas Dellensenas. Rezultatas – sumanus klasikinės stilistikos sugretinimas su pažangios, minimalistinės virtuvės detalėmis. Kadangi viskas – prietaisai, įranga, indai, puodai ir keptuvės, spintelės ir kt. – paslėpti už sienos plokščių ar stalviršyje, kambarį lengva išlaikyti neapkrautą. „Mes visada stengiamės integruoti įvairias funkcijas taip, kad rezultatas atrodytų paprastai, bet iš tikrųjų tai nemenkas techninis iššūkis“, – aiškina J. Dellensenas. „Tiek The Insivible Kitchen klientai, tiek mes likome labai patenkinti. Svarbiausia, jog ši unikali virtuvė nėra skirta tik parodai – joje buto šeimininkai išties gamina ir tai daro patogiai ir stilingai.“
Daugiau nuotraukų:
Žurnalas „Centras“