Kai ateina metas rinktis duris savam būstui, daugelis atsiduria kryžkelėje, nes ima svarstyti, kas geriau tiktų prie bendros būsto stilistikos. Po ilgų svarstymų ir paieškų neretai prieinama prie sprendimo, kad reikia tokių, kurios tiktų kone prie visko ir nekeltų papildomų rūpesčių nei montuojant, nei prižiūrint. Esant tokiai situacijai vienas iš galimų variantų – klasikinės durys. Jos ir Lietuvos, ir užsienio interjeruose vyrauja nuo senovės, skiriasi tik stilius, puošyba, spalviniai sprendimai. Pavyzdžiui, pastaruoju metu klasikinių durų tendencijos diktuoja baltos spalvos atspalvių pasirinkimą. Vis dėlto daugelis dar sunkiai atpažįsta klasikines duris, taigi kokios jos?

Bendrovės „Jundos stalių gaminiai“ atstovas Vaidas Verikas primena, jog klasikinės durys pradėtos gaminti medinės, t. y. medinis rėmas ir jame esančios vienos, dvejos arba trejos įsprūdos (vadinamieji filingai).

„Laikui bėgant keitėsi gamybos technologija, įrengimai modernėjo, tačiau pats durų gamybos principas išliko. Žinoma, su kiekvienu klasikinių durų stiliumi keitėsi jų puošyba, dekorai, dažymo ypatumai, furnitūra. Taip pat keičiant ir durų apvadus, karnizus atitinkamai kinta ir pačių durų puošyba“, – aiškina vidaus ir lauko durų gamintojai.

Klasikinės durys dažniausiai gaminamos medinės. Lietuvoje tam naudojama juodalksnio, uosio, ąžuolo, beržo mediena. Pigesnis variantas – pušinės durys. Italijoje klasikinės durys neretai būna iš riešutmedžio, raudonmedžio medienos. Vis dėlto pagrindinis klasikinių durų privalumas tas, kad jas nesunku priderinti prie interjero, taigi nebūtina keisti durų namuose darant remontą.

Klasikinės durys iš esmės nesensta, be to, ne taip greitai atsibosta kaip modernaus stiliaus. Itin retais atvejais klasikines duris sunku integruoti į bendrą interjero kontekstą.

„Jeigu interjerai minimalistiniai, tai galbūt klasikinės durys ir netiks, juose tuomet tiktų lygios, mažai matomos durys. Skandinaviškuose bei moderniuose interjeruose puikiai galima įkomponuoti ir klasikines duris. Tokiu atveju gaminamos, tarkime, pilkos spalvos durys, o jose dedami paslėpti vyriai. Visa tai klasikinėms durims suteikia modernumo. Tai – moderni klasika“, – pataria įmonės „Jundos stalių gaminiai“ atstovai.

Prižiūrėti medines duris nėra sudėtinga, tereikia pašalinti nešvarumus ar dulkes drėgna šluoste, valant medienos tekstūros kryptimi. Jei paprastas vanduo paviršiaus nenuvalo, galima naudoti buitinį ploviklį, tačiau rekomenduotina vengti tokių, kuriuose esama acetono, benzino, benzeno, lako skiediklio, chloro turinčių tirpiklių, abrazyvinių granulių turinčių šveitimo priemonių arba šarminių valiklių, nes šie gali pažeisti valomus paviršius.

Svarbiausia – teisingas pasirinkimas, nekeliantis rūpesčių net tada, kai tenka keisti baldus, perdažyti sienas ar grindis. Klasikinės durys gali tapti ne tik interjero puošmena, bet ir iš kartos į kartą keliaujančia nesenstančia reikšminga namų erdvės detale.

www.junda.eu

Žurnalas „Interjeras.lt pataria“

136