Tekstas Kristinos Noreikienės
Vilniuje, Didžiojoje gatvėje, duris svečiams atveria įspūdingas penkių žvaigždučių viešbutis „Pacai“. Tai pirmasis viešbutis Lietuvoje, įkurtas buvusiuose didikų rūmuose – Pacų rezidencijoje. Be to, tai vienintelis viešbutis Baltijos šalyse, priklausantis tarptautinei „Design Hotels“ grupei.
Projekto architektas – Saulius Mikštas, interjerą kūrė dizaino studija „Yes Design“. Restauracijos procesu rūpinosi „Archeodomus“, generalinė rangovė – UAB „Conresta“. Lauko baldus tiekė UAB „Vadasiga“, metalo ir marmuro staliukų gamyba bei marmuro, kaip žaliavos, tiekimu rūpinosi UAB „Arsenalas“, o visų kambarių, restorano, SPA zonos montuojamais ir laisvai pastatomais baldais, jų atgabenimu, gamyba, montavimu ir kt. užsiėmė „IDN Contract“ grupė. Apie iššūkius, darbo specifiką įrengiant tokio tipo viešbutį bei apie įkvepiančius objekto išskirtinumus pasakoja „IDN Contract“ grupės vadovas Fulvio Cancelli.
Šiek tiek Pacų rūmų istorijos faktų
Rūmų istorija siekia XV a. pabaigą, kai šiuos pastatus valdė didikai Astikai. Tačiau, kai Grigas Astikas buvo apkaltintas tėvynės išdavimu ir nukirsdintas Vilniaus rotušėje, pastatus konfiskavo karalius Steponas Batoras.
XVI a. šioje vietoje stovėjo du pastatai, iš kurių vienas priklausė didikams Sluškoms, vėliau – kanauninkui Ambroziejui Beinartui. XVII a., po karo su Maskva, apgriautus pastatus įsigijo LDK etmonas Mykolas Kazimieras Pacas. Jis juos sujungė į vienus prašmatnius rūmus.
XVIII a. pab. – XIX a. pr. rūmų antrame aukšte buvo apsistoję didikai Tyzenhauzai, aukšti carinės valdžios pareigūnai. Rūmuose gyvendavo į Lietuvą atvykstantys karaliai ir valstybių vadovai: Rusijos caras Petras I, Prancūzijos imperatorius Napoleonas Bonapartas. Pirmame rūmų aukšte buvo įsikūrę įvairūs amatininkai, pirkliai ir prekeiviai.
Net keletą amžių šie barokiniai rūmai buvo viena didžiausių Vilniaus puošmenų. Juos restauravo ir dekoravo tie patys italų architektai, dailininkai ir skulptoriai, kurie sukūrė baroko architektūros perlais vadinamus Vilniaus Šv. Petro ir Povilo bažnyčią bei Pažaislio vienuolyną Kaune: architektas Giovanni Batista Frediani, skulptorius Giovanni Pietro Perti bei tapytojas Michelangelo Palloni.
XVIII a. viduryje kilę gaisrai smarkiai apgadino Pacų rūmus, tačiau Liudvikas Pacas juos rekonstravo, ir apie 1812 metus rūmai įgavo klasicistinį pavidalą. L. Pacas buvo paskutinis rūmus valdęs Pacų palikuonis. Kadangi jis buvo prisidėjęs prie 1831 metų sukilimo ir pabėgo į Ameriką, jo valdytus pastatus perėmė carinė valdžia. Po to ilgą laiką pastatai buvo niokojami...
Rūmų atgimimas – viešbutis „Pacai“
Netrukus Pacų rūmai atgims naujam gyvenimui tam, kad vėl taptų Vilniaus traukos centru ir, žinoma, puošmena. Miesto gyventojai bei svečiai čia galės apsistoti 104-iuose prabangiuose kambariuose ir apartamentuose, apsilankyti dviejuose restoranuose, mėgautis SPA, erdviu kiemu, kur vyks įvairūs renginiai, taip pat naudotis 120-ies vietų konferencijų sale. Pirmame pastato aukšte veiks gintaro bei prabangos prekių parduotuvės.
Įrengiant šį unikalų objektą, daug prisidėjo Lietuvoje gyvenančio ir dirbančio italo Fulvio Cancelli vadovaujama „IDN Contract“ grupė, teikianti interjero projektavimo, prekybos baldais bei statybinės rangos ir priežiūros paslaugas. „IDN Contract“ gali pasigirti kelių dešimtmečių patirtimi, įrengiant pačius sudėtingiausius viešojo sektoriaus objektus įvairiuose Rytų ir Vakarų Europos miestuose: Maskvoje, Baden Badene, Briuselyje, Londone ir kt.
Gražu, kad iš Italijos kilusių didikų Pacų paveldą rekonstruoti padėjo italo valdoma įmonė. Pats F. Cancelli puikiai žino ne tik Pacų šeimos, bet ir jų patekimo į Lietuvą istoriją. „Mokykloje teko mokytis, kad Pacai, gyvendami Florencijoje, bandė perimti valdžią iš įtakingųjų Medičių. To padaryti jiems nepavyko, ir Pacų šeima buvo priversta bėgti iš Italijos. Istorijos šaltiniai byloja, kad tąkart Pacai pasitraukė į Olandiją, ir būtent iš čia Pacų palikuonys atsikėlė į Lietuvą ir įsigijo šiuos rūmus. Kai rekonstrukcijos metu buvo atidengtas tikrasis, anuometinis, sienų grožis, kuris per tiek laiko buvo paslėptas po daugybe sluoksnių, pasijutau kaip namie, lyg vaikštinėdamas Florencijoje“, – prisipažįsta F. Cancelli.
Viešbučio įrengimo iššūkiai
Įrengiant „Pacų“ viešbutį, IDN Contract grupė rūpinosi ne tik baldų gamyba, užsakymu, bet ir atgabenimu. Pasak F. Cancelli, interjero projektą kūrė „Yes Design“ studija, kurio buvo griežtai laikomasi, pagaminant, atgabenant ir sumontuojant būtent tuos baldus, kurie buvo numatyti. Labai daug baldų atgabenta iš JAV. „Tai buvo nemenkas iššūkis, mat reikėjo suvaldyti baldų transportavimo procesą iš viso pasaulio: Kinijos, Indijos, Vietnamo ir JAV“, – sako F. Cancelli.
Kitas iššūkis, be abejonės, buvo ribotas laikas. „Tai septintas 4 ir 5 žvaigždučių viešbutis, prie kurio įrengimo teko prisidėti, tačiau pirmą kartą dirbome lygiagrečiai su statybininkais – vienu metu toje pačioje patalpoje darbavosi baldų montuotojai, dažytojai, santechnikas, elektrikas... Dirbome ir dieną, ir naktį, nes turėjome palyginti nedaug laiko, turint omenyje objekto sudėtingumą. Užtrukome du mėnesius ir savaitę“, – pasakoja F. Cancelli.
„Pacų“ viešbučio prabanga: nuo natūralios odos ir žalvario iki marmuro
Kaip pasakoja F. Cancelli, įrengiant viešbutį „IND Contract“ teko pasirūpinti įvairaus tipo baldais: restorano zonoje, lobby bare – nemažai montuojamų baldų, kiekviename kambaryje – po montuojamą spintą ir lovūgalį. Visi kiti baldai – laisvai pastatomi: konsolės, foteliai, staliukai. Teko pasirūpinti ir kai kuriais baldais SPA zonoje.
„Pacų“ viešbutyje naudotos prabangios medžiagos: daug natūralios odos (ja aptraukiami ir lovūgaliai), gobeleno, labai daug marmuro, ypač vonios kambariuose. Naudojamas ir laminatas, atrodantis kaip akmuo. Restorano zonoje daug juodai dažyto metalo. Kalbant apie viešbučio baldus, reikia pasakyti, kad naudota labai daug žalvario. Kai kurios žalvarinės baldų detalės, tarkime, lovūgaliai, gamintos Lietuvoje.
Įdomu, kad viešbutyje labai daug (apie 1500 m2) veidrodžių, jų esama dviejų rūšių: vienokie – restorane, kitokie – kambariuose. Tačiau visi veidrodžiai yra sendinti, netgi lifte. Žaliava veidrodžiams atgabenta iš Vokietijos, tačiau patys veidrodžiai gaminti Lietuvoje.
Pasak pašnekovo, viešbutyje sukurta tokia atmosfera, kad baldai ir kiti interjero akcentai nebūtų nešiojami iš kampo į kampą – jie sukurti tam, kad čia liktų, kaip ir įprasta tikruose rūmuose.
„Pacų“ išskirtinumai
Viešbutyje planuojama įrengti labai aukšto lygio fine dining restoraną. Siekiama, kad netolimoje ateityje jis taptų geriausiu restoranu sostinėje.
Be to, vienas didžiausių viešbučio išskirtinumų – antrame aukšte esantys du numeriai, kurių lubų aukštis siekia 6 metrus, o vieno numerio, kurį sudaro miegamasis, vonios kambarys ir labai didelė svetainė, plotas – net 100 m2. Taigi, vizitas viešbutyje „Pacai“ įsimins ne tik dėl turtinga istorija alsuojančios aplinkos, bet ir dėl šio unikalaus projekto kūrėjų perteiktos ir išsaugotos pastato didybės.
Nuotraukų galerija:
Daugiau informacijos: hotelpacai.com
Žurnalas: „Centras“