Prix Versailles, šiemet švenčiantis savo 10-ąsias metines, pristato 2024 metų gražiausių pasaulio muziejų sąrašą: septynis naujai atidarytus arba atnaujintus objektus, kurie išsiskiria kūrybiškumu, atspindi vietos paveldą ir tvarumą. Šie pastatai varžysis trijose kategorijose: Prix Versailles, interjero ir eksterjero, o nugalėtojai skelbiami UNESCO būstinėje iki 2024-ųjų lapkričio pabaigos.

Prix Versailles generalinis sekretorius Jérôme’as Gouadain’as džiaugiasi, kad muziejų architektūra ir interjeras sulauks vis didesnio įvertinimo: „Unikali muziejų aplinka skatina tarpkultūrinį dialogą. Įdiegtos technologijos leidžia lankytojams patirti vis labiau įtraukiančių potyrių, dalyvauja žinių sklaidoje ir padeda lavinti skonį. Kurdami gražiausių pasaulio muziejų sąrašą, norėjome pabrėžti stebuklo svarbą, kuris pakelia žmogaus žvilgsnį ir leidžia jam nustebti. Muziejai prisideda prie kultūros skatinimo, nes toks jų tikslas ir paskirtis.“

Kitų atrankoje dalyvaujančių kategorijų: viešbučiai, restoranai, prekybos centrai, oro uostai, universitetų miesteliai, keleivių stotys ir sporto nominantų sąrašai paskelbti liepos–rugsėjo mėnesiais.

Prix Versailles – pasaulyje gražiausių muziejų 2024 metų sąrašas

- A4 Art Museum, Čengdu (Chengdu), Kinija / Tektonn Architects
- Grand Egyptian Museum, Giza, Egiptas / Heneghan Peng Architects
- Smritivan Earthquake Museum, Budžas (Bhuj), Indija / Rajeev Kathpalia
- Simose Art Museum, Hirošima, Japonija / Shigeru Ban
- Paleis Het Loo, Apeldornas (Apeldoorn), Nyderlandai / KAAN Architecten
- Oman Across Ages Museum, Manahas (Manah), Omanas / Cox Architecture
- Polish History Museum, Varšuva, Lenkija / WXCA

Luxe Hills priemiestyje, esančiame Čengdu, stūkso nedidelė, unikalia architektūra pasižyminti kalva, nes tūkstantmečio sandūroje jos urbanizacija buvo griežtai planuojama pagal Toskanos miestelio modelį. Viename iš labiausiai apgyvendintų Kinijos miestų, kalvos viršūnėje, iškilęs A4 muziejus. Jis pastatytas pagal XVIII amžiaus Italijos meistrų planus, tad renovacija ir pertvarkymas tapo didžiuliu iššūkiu. Siekiant priderinti prie vietovės masto, originalus pastatas buvo padalintas į tris aukštus: tris virš žemės ir du po žeme. Pastaruosiuose dabar įrengtos įspūdingos parodų erdvės, o atviri aukštai ir toliau išlaiko svetingą, bukolinį Florencijos aikštės veidą. Šį iššūkį įveikė Tektonn Architects – Paryžiuje įkurta, bet 2018 metais į Čengdu persikėlusi firma. Tai neabejotinai paaiškina akivaizdžius muziejaus ryšius su nuostabia, šio regiono praeitį ir dabartį sujungiančia istorija. 

Tektonn Architects nuotraukos

 

Milžiniškas Didžiojo Egipto muziejaus atriumas lankytojus tarsi nukelia į kelionę laiku. Tiesa, jo statyba truko 20 metų. Kurdami statinius senovės egiptiečiai naudojo ketvirtąją dimensiją, kad saulė būtų nukreipta į karalių. Dabar ji bendru sutarimu apšviečia įėjimą, kuriame stovi faraono Ramzio statula. Iš viršutinio aukšto, prie Gizos plokščiakalnio krašto, lankytojams atsiveria įspūdinga trijų piramidžių – Cheopso (arba Chufu), Chefreno (Chafre) ir Mikerino (Menkaure) panorama.

Grand Egyptian Museum nuotraukos

 

Gamtos katastrofos nesirenka pagal amžių, lytį ar religiją. Taip buvo ir su 12 932 aukomis, nukentėjusiomis nuo 7,6 seisminio žemės drebėjimo Smritivane, Gudžarato valstijoje, Indijoje. Architekto Rajeev’o Kathpalios suprojektuoto memorialo-muziejaus teritorijoje, apimančioje 800 000 m², pasodinti 12 932 medžiai. Jiems įrengta speciali laistymo sistema. Miškas tapo muziejaus panoramos dalimi, ją papildo tolėliau styrantys vietos architektūros ir tvirtovės griuvėsiai. Ant šlaito esančias įvairias galerijas jungiantis vingiuotas takas pabrėžia tiek baisios tragedijos dramą, tiek ramybę, atsirandančią iš gamtos. Smritivanas tapo piligrimystės vieta ir prieglobsčiu tiems, kurie ieško paguodos gamtoje.

Vinay Panjwani nuotraukos

 

2002 metais, Expo.02 renginyje Murteno mieste, Šveicarijoje, architektas Jean’as Nouvel’is, 2008-ųjų Pritzkerio architektūros premijos laureatas, pirmą kartą pristatė laikinąją monolito, sveriančio beveik 4000 tonų, instaliaciją. Ji atrodė tarsi lengvai plūduriuojanti ant ežero paviršiaus. Kosminė odisėja! Tai, ką sukūrė vienas, vėliau išplėtė kitas – Shigeru Ban’as, 2014 metų Pritzkerio premijos laureatas, Simoso meno muziejuje, kurį sudaro aštuonios mobilios galerijos su spalvoto stiklo sienomis, naktį atspindinti baseino vandenyje. Šis simbolinis peizažas sustiprina Seto vidinės jūros peizažą, atsiveriantį žvelgiant į Setučio (Setouchi) salų grožį. Jo linijos susilieja su sezoninių augalų ir gėlių sodu, buvusiu įkvėpimo šaltiniu prancūzų dizaineriui Émile’iui Gallé (1846–1904). Šio menininko darbai sudaro reikšmingą dalį muziejaus kolekcijos.

Hiroyuki Hirai nuotraukos

 

Het Loo, vieno žymiausių ir populiariausių Olandijos muziejų, plėtra buvo įkvėpta baroko architektūros pavyzdžių proporcijų ir jų istorinės aplinkos. 1686 metais jis buvo pastatytas kaip karališkosios šeimos medžioklės rūmai, vėliau tapo Stadtholderio karaliaus Vilhelmo III ir jo žmonos Marijos Stiuart gyvenamąja vieta.

Norint užtikrinti pusiausvyrą tarp seno ir naujo, po išoriniu kiemu buvo pastatytas monumentalus natūralios šviesos apšviečiamas pastatas. Čia pasireiškė ir KAAN Architecten kūrybiškumas: architektai norėjo išlaikyti istorinių rūmų sodus. Juose naudojama hidraulinė sistema leido sukurti naujus seklius tvenkinius, kurie ne tik reprezentuoja monumentalius rūmus, bet ir leidžia į vidų patekti dienos šviesai, sukurdami spinduliuojantį efektą apačioje. Šis dizaino sprendimas didingą fojė pavertė elegantiško, subtilaus pastato širdimi ir dar labiau sustiprino prabangių rūmų įvaizdį.

Paleis Het Loo nuotraukos

 

Prie dykumos vartų, 160 kilometrų nuo Maskato, įsikūręs Manaho miestelis yra turtingas monumentalių citadelių, datuojamų dar XVIII amžiumi. Šios tvirtovės liudija buvusį šalies susidomėjimą architektūra ir technologijomis. Iš jos atsiveria nepaprastas Hadžaro kalnų peizažas. Naujo Omano per amžius muziejaus, kurį suprojektavo Cox Architecture, smailė atspindi tų „slaptųjų kalnų“, kurių viršūnės kyla 2000 metrų aukštį, grožį ir galybę. Šis svarbus statinys praneša keliautojams, kad ten, sausumoje, jų laukia naujas tikslas ir kad šiuolaikinė svetinga oazė-muziejus suteikia apsaugą nuo gamtos veiksnių ir pristato senovinę kultūrą kaip pagarbą omanų inžinerijai.

Oman Across Ages Museum nuotraukos

 

Šio istorijos muziejaus misija subtiliai atsispindi fasade. Varšuvoje, šalia Lenkijos armijos ir Katynės muziejų, įsikūręs objektas dar glaudžiau susijęs su šalies istorija, nes yra vienas didžiausių ir moderniausių muziejų kompleksų visoje Europoje.

Architektūros firma WXCA pasiūlė fasadus dekoruoti horizontaliais sluoksniais išdėstytomis marmuro plokštėmis. Taip buvo siekiama pabrėžti sluoksniuotą akmens struktūrą ir suteikti statiniui įvairovės per tonų ir tekstūrų variacijas. Šio drąsaus plano reljefas, kuris vietomis net pasineria į abstrakciją, yra lyg Lenkijos istorijos nuoroda: architektūros simboliai byloja tiek apie viduramžių, tiek apie XX amžiaus modernizmo laikus.

Polish History Museum nuotraukos

 

Apie Prix Versailles

Nuo 2015-ųjų kiekvienais metais UNESCO būstinėje paskelbiami Prix Versailles laimėtojai. Ši architektūros konkursų serija padeda atrinkti geriausius šiuolaikinius projektus visame pasaulyje.

Įvairioms disciplinoms atstovaujantys Prix Versailles pasaulinės komisijos nariai yra atsakingi už dvidešimt keturių pasaulinių apdovanojimų skyrimą septyniose kategorijose: oro uostų, universitetų miestelių, keleivių stočių, sporto, muziejų, prekybos centrų, viešbučių ir restoranų.

Oficialaus sąrašo dalyviai gerbia inovacijas, kūrybiškumą, vietos paveldo atspindžius, ekologiškumą ir socialinės sąveikos vertybes. Visa tai labai vertina Jungtinės Tautos.  Nugalėtojų projektai atitinka protingo tvarumo principus, turi teigiamą ekologinį, socialinį ir kultūrinį poveikį.

247