Autoriai: Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis
Studija YCL
Nuotraukos Leono Garbačausko
Tekstą parengė Gytautė Ivanauskaitė
„Trys elementai – stačiakampis, apskritimas ir trikampis – sukuria skulptūrinę kompoziciją dviejų aukštų bute“, – taip šį projektą apibūdina studijos YCL nariai. Pasak architektų, projekto vizualo kūrybinis procesas prasidėjo nuo bendro pobūdžio sprendimų: kiek kambarių reikia, ar įrengti atskirą drabužinę, taigi 120 kv. metrų butas buvo padalintas į du aukštus. Pirmame aukšte yra pagrindinė šeimos erdvė ir šeimininkų miegamasis, o antrajame – du atskiri vaikų kambariai. Architektų komandai buvo svarbu ne tik neviršyti numatyto biudžeto, bet ir sukurti patogų bei konceptualų interjerą.
Ši studija išsiskiria ne vien funkcionaliais interjerais, bet ir stipriu architektūrinių formų įpynimu į bendrą dizaino visumą per spalvas, daiktus ar detales. Neretai tai tampa drąsesniais, gan neįprastais sprendimais. Šiame bute tamsaus atspalvio stačiakampio forma atskiria įėjimą ir drėgnas zonas nuo jaukių, medinėmis grindimis išklotų zonų. Pagrindiniame vonios kambaryje tiesiai po stoglangiu stovi romantiška vonia, o WC ir dušas paslėpti dviejose atskirose tamsiose zonose. Dėl šlaitinio stogo bendrojoje erdvėje architektams kilo mintis iš vieno taško matomoje projekcijoje paslėpti tobulą formą – stačiakampį. Tamsus trikampis yra stačiakampio dalis, kuris paslepia nuolydį ir sukuria nepriekaištingą tūrį pagrindinėje erdvėje. Apskritimas laiptinėje – buto scenografinio ansamblio dalis, sukurianti struktūrinį paveikslą bendrojoje erdvėje ir atverianti įdomų vaizdą lipant laiptais. Tamsus pjūvis regimas ir antrame aukšte, nes tai yra pagrindinio pirmojo aukšto stačiakampio dalis.
Svetainės traukos centru tampa įdomaus dizaino karamelinė sofa. Pasak YCL komandos, pagrindinė erdvė buvo beveik taisyklingo kvadrato formos, o funkcija aprėpia visą perimetrą: viena pusė – TV, kita pusė – židinys, tada – vaizdas pro langą ir bendravimas su virtuvėje esančiais žmonėmis. Iš to ir kilo mintis pasirinkti centruotą baldą, kurį būtų galima naudoti visu perimetru, ir kartu leidžiantį gyventojams vienu metu užsiimti širdžiai miela veikla. Pavyzdžiui, vieni žiūri TV, o kiti šeimos nariai mėgaujasi karštu šokoladu žiūrėdami į rusenančią židinio ugnį.
Architektai nusprendė projektuoti visiškai baltą virtuvės erdvę. Jos dalis baigiasi ties susijungimu su svetaine. Čia akcentu tampa tamsaus medžio valgomojo stalas, primenantis šachmatų lentos bei dizaino spalvų derinį. Pasak kūrėjų, buvo įvairių minčių, bet galiausiai stalas buvo pasirinktas kaip išskirtinis dizaino elementas: jis neiškrenta iš bendro konteksto ir dera prie buto koncepto. Ant juodo ir balto ribos stovintis objektas dera tiek prie vienos, tiek prie kitos spalvinės erdvės. Kadangi virtuvė yra svarbi šeimos dalis, suburianti erdvė, dar ir todėl ją buvo norima išlaikyti šviesią, didelę ir patogią. Taigi didžiulis valgomojo stalas – ne tik estetinis, bet ir funkcinis elementas, puikiai tinkantis gausioms šeimos ar draugų vakarienėms. Tuo tarpu vaikų kambariuose pasirinktas ramesnis tonas, kad atžalos galėtų susikurti savo erdves tarsi ant balto švaraus lapo. Tėvų miegamajame atsikartoja pirmojo aukšto dizaino idėjos, jis išlieka ramus, o šlaitinis stogas su virtine langų vizualiai praplečia visumą. Stiklinė durų pertvara subtiliai šį kambarį skiria nuo vonios kambario ir taip pat tampa ne tik gražiu dizaino elementu, bet ir natūralios šviesos pralaidumo šaltiniu pereinamojoje zonoje. Ji panaudota ir kaip daiktų pasidėjimo vieta, mat čia įmontuotos spintos.
Visa YCL specialistai džiaugiasi, kad užsakovai pirmiausia jais pasitikėjo kaip architektais ir suteikė kūrybos laisvę. Tai leido ne tik sukurti stačiakampio, apskritimo ir trikampio sinergija paremtą kompoziciją erdvėse, bet ir suteikti funkcionalumo bei žavesio šiems namams.
Nuotraukų galerija: