Šaldytuvas – elektros energiją naudojantis prietaisas, kuris sukelia daug teigiamų emocijų visų amžiaus grupių žmonėms. Net žiūrėdami televizorių, mes užsukame į savo „maisto saugyklą“. Tai bene labiausiai varstomos durelės mūsų namuose...:)
Išvada – be jo neįsivaizduojame savo gyvenimo. Išsirinkti naują savo pilvo draugą labai sunku, bet įmanoma. Vadovausimės sveiku protu, o ne emocijomis. Mes girdime daug puikių, gražių pavadinimų, o kokios objektyvios priežastys turėtų lemti mūsų pasirinkimą? Atsakymas čia ir dabar.
Šaldytuvo veikimo principas
Kompresorius (prietaisas sukuriantis slėgį vamzdeliuose) varinėdamas sistemoje esančią cheminę medžiagą (Europoje anglies-vandenilio junginiai, Amerikoje ir Rusijoje ozono sluoksniui pavojingas freonas), kuri iš skysto pavidalo virsdama garais atšaldo aplinką, atlieka pagrindinį šaldytuvo variklio vaidmenį. Šiais laikais kompresoriai gaminami atskirai nuo pačio šaldytuvo (šaldytuve „Bosch“ rasite „Matsushita“ kompresorius, o „Miele“ naudoja „Danfoss“). Dviejų kompresorių šaldytuvas geriau nei vieno, nes kiekvienas kompresorius dirba savo zonoje – vienas palaiko temperatūrą šaldiklyje, kitas šaldytuve.
Jeigu matote dviejų skyrių šaldytuvą su atskiromis durelėmis, tai nereiškia, kad jis turi du kompresorius. Būtinai šito teiraukitės pardavėjų.
Ką reiškia raidės ant etiketės?
Raidės nuo A iki G reiškia prietaiso ekonomiškumą elektros energijos vartojimo požiūriu. A, B ,C – energijos sąnaudos nuo 300 iki 600 kilovatvalandžių per metus. D, E, F, G – santykinai daug energijos naudojantys šaldytuvai.
Klimatinės šaldytuvų klasės
Didelę reikšmę turi šaldytuvo priskyrimas klimatinei klasei.
M – temperatūra patalpoje gali svyruoti nuo +16°C iki +32°C laipsnių.
SM klasė pritaikyta temperatūroms aplink prietaisą nuo +10 iki +32 °C.
T klasė - nuo +18 iki +43°C.
SM-T - +10 - +43°C.
Atkreipti dėmesį į šias klases reikėtų, nes šaldytuvą supanti aplinka turi įtakos jo kokybiškam darbui (pavyzdžiui, Afrikoje).
Šaldytuvų matmenys ir standartiniai dydžiai
Sąlyginai šaldytuvai skirstomi pagal tai, kokiame žemyne jie pagaminti. Europiniai būna iki 2 metrų aukščio, gylis ir plotis po 60 cm (stebuklingas skaičius, kurį dėl jo dalinimosi iš visų skaitmenų ypač mėgsta projektuotojai).
Azijos gamintojų (japonų, korėjiečių) šaldytuvų plotis 70-80 cm, gylis – 65 cm, aukštis – iki 170 cm. Prieš perkant tokį šaldytuvą, reiktų pažiūrėti, ar įnešite jį į virtuvę, mat standartinio dydžio buto virtuvės durų anga paprastai būna 66 cm.
Amerikiečių gamintojai rinkai pasiūlė naują šaldytuvo konceptą „side-by-side“. Tokiame šaldytuve dvi vienodo pločio durelės atsidaro kaip dvivėrės durys. Korpuso gylis svyruoja nuo 69 iki 76 cm, plotis 80-120 cm, aukštis 170-212 cm. Europos rinkai gaminami 60 cm gylio šaldytuvai. Šių prietaisų durelėse vis dažniau integruojamos naujausios technologijos.
Šaldytuvų talpa
Atkreipkite dėmesį į nuorodą, kokia šaldytuvo talpa (litrais). Išorinė šaldytuvo apimtis ir vidinė talpa skiriasi beveik 2 kartus. Pavyzdžiui, vidaus tūris „Siemens“ šaldytuvuose tesudaro 39,9%, „Sharp“ – 52,3%, „Ariston“ – 53,6%, „AEG“ – 54,6%. Šis skirtumas atsiranda dėl to, kad tarp išorinių ir vidinių sienelių reikia sutalpinti šilumos izoliaciją ir instaliacinę įrangą. Galima teigti, kad šaldytuvai, kurių vidinis tūris mažesnis, geriau laiko šaltį viduje, nes jų storesnėse sienelėse yra daugiau izoliacinės medžiagos.
Tekstas: Vytautas Gurevičius