Šių metų liepą Vilniuje buvo atidaryta saulės modulių gamykla ir įsteigta saulės modulių bei kitų saulės jėgainių komponentų distribucija užsiimanti kompanija UAB „Solet Technics“. Apie saulės energijos perspektyvas Lietuvoje ir tiesioginę grąžą jos vartotojui kalbamės su šios įmonės atstovu Tomu Vaitiekūnu.
Šiandien Lietuvoje vis didesnis dėmesys skiriamas saulės energijai kaip alternatyviam energijos šaltiniui. Gegužės mėnesį LR Prezidentė pasirašė Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymą, kuris jau reglamentuoja ir saulės energetikos plėtrą Lietuvoje. Lietuvoje saulės elektros supirkimui bus nustatytas stimuliuojantis tarifas (iki 2011 pabaigos saulės jėgainėms, neviršijančioms 100 kWp galios, jis yra 1,63 Lt už 1 kWh). Šių metų pabaigoje šis tarifas bus perskaičiuotas ir, tikėtina, kad kiek sumažės. Supirkimo tarifas naujai saulės elektros jėgainei bus užtikrintas 12 metų laikotarpiui. Tie, kurie jau šiandien pasiryš įsirengti saulės jėgainę ir prijungti ją prie elektros tinklų, per 8–10 metų pajaus, kad ši jėgainė finansiškai atsiperka. Dar keletą metų jėgainė gamins nemokamą elektros energiją, kurią valstybė yra įsipareigojusi supirkti palankiu tarifu. Dėl šios priežasties saulės jėgainės yra ne tik ekologiškas, ilgaamžis energetinės nepriklausomybės sprendimas, bet ir gera uždarbio galimybė. Pasibaigus dvylikai metų, jėgainė sėkmingai dirbs ir toliau. Gamintojas moduliams suteikia dvidešimties metų efektyvumo garantiją.
Norintiems iš saulės energijos gaminamą elektrą naudoti savo reikmėms, reikalingi saulės moduliai, inverteris (prietaisas, pastovią elektros srovę verčiantis kintančia), apskaitos įranga ir akumuliatoriai bei jų pakrovimo valdymas, o norintiems pardavinėti elektros energiją, reikalinga pigesnė ir paprastesnė sistema be akumuliatorių.
Saulės elektros jėgainės gali būti montuojamos įvairiose vietose: ant pastatų stogų (tiek plokščių, tiek šlaitinių), ant žemės, net integruojamos į pastatų fasadus.
Pagal saulės jėgainių efektyvumą Lietuva yra palankioje situacijoje. Pavyzdžiui, šalia Vilniaus įrengta 1 kWp galingumo jėgainė per metus turėtų sugeneruoti ~880 kWh elektros energijos, šalia Skuodo – apie 920 kWh. Vokietijoje šie rodikliai labai panašūs, o Anglijoje – gerokai žemesni (~750 kWh). Lygindami Lietuvos situaciją su kitomis Europos šalimis (Vokietija, Čekija, JK), mūsų šalyje saulės elektros jėgainėms prognozuotume pakankamai šviesią ateitį.
Daugiau informacijos www.soltech.lt
|