Nepaisant to, kokį šildymo būdą pasirinkote, net pati pažangiausia, efektyviausia ir ekonomiškiausia šildymo sistema tinkamai jos neprižiūrint pradės ims veikti nebe taip efektyviai. Pastebėjus, kad šildymo kaštai didėja, o vanduo šyla vis lėčiau, verta prisiminti, kad šildymo sistemą, kaip ir visus inžinerinius įrenginius, būtina prižiūrėti ir valyti. Laiku atliekamas šilumokaičių ir šildymo sistemų profilaktinis plovimas, valymas bei kitokia priežiūra ženkliai prailgina prietaisų tarnavimo laiką bei užtikrina jų efektyvumą.


Kodėl svarbu periodiškai valyti šilumokaitį, katilus ir vamzdžius?

Nesvarbu, koks skaidrus ir tyras būtų vanduo, jo sudėtyje yra ištirpusių įvairių priemaišų – druskų, geležies ir kitų organinių bei neorganinių junginių. Ant vamzdžių, radiatorių, šilumokaičio vidinių sienelių bei kitose vietose, turinčiose nuolatinį sąlytį su vandeniu, ilgainiui susidaro nuosėdų sluoksnis. Tai natūralus procesas, kurio būtų įmanoma išvengti nebent tokiu atveju, jei šildymo sistemai būtų naudojamas tik distiliuotas vanduo, kas, savaime suprantama, nėra racionalus sprendimas.

Besikaupiančios kalkės, rūdys bei kitos nuosėdos yra žalingos visos šilumos sistemos veikimui dėl keleto priežasčių. Visų pirma, apnašų sluoksnis veikia kaip fizinis barjeras, mat sumažina vamzdžių ir kitų talpų diametrą, tokiu būdu sumažinant ir vandens pratekėjimą. Šilumos perdavimo efektyvumas krenta ir dėl kitos aplinkybės – kalkių sluoksnio šilumos laidumas yra ženkliai mažesnis nei metalų šilumos laidumas. Dėl šios priežasties užkalkėjus šilumokaičiui ar kitiems šildymo sistemos elementams reikia daugiau energijos, norint užtikrinti reikiamą temperatūrą. Verta omenyje turėti ir tai, kad susidarius kritiškai storam kalkių nuosėdų sluoksniui gali užsiblokuoti katilas, o šilumokaičio vožtuvai, ventiliai ir kita įranga sugenda.

Kada verta pasirūpinti profilaktiniu šildymo sistemos valymu

Šilumokaitis yra vienas svarbiausių šildymo katilo elementų, kuris nuolat turi sąlytį su vandeniu, mat įrenginio šiluminė energija sušildo per jį pratekantį vandenį. Dėl šios aplinkybės, profilaktiškai neplaunamas šilumokaitis anksčiau ar vėliau apkalkės. Kaip ir minėta, užkalkėjus šilumokaičiui sumažės visos sistemos efektyvumas bei ekonomiškumas, o užsiblokavus katilui gali tekti patirti išlaidų bei nepatogumų dėl remonto.

Rekomenduojama šilumokaitį, o taip pat ir šildymo sistemą profilaktiškai valyti mažiausiai kartą per 4 metus. Verta turėti omenyje, kad, jei vanduo yra kietas, kalkėjimo procesas bus greitesnis, tuomet neapdairu būtų pasikliauti bendro pobūdžio rekomendacijomis. Požymiai, kurie gali signalizuoti apie šilumokaičio užkalkėjimą yra sumažėjęs vandens slėgis, lėtesnis šilimas bei didesnis energijos poreikis.

Kaip atliekamas šilumokaičio ir šildymo sistemos plovimas?

Šildymo sistemos plovimas gali būti mechaninis ir cheminis. Mechaninis plovimas yra jau kritinės situacijos sprendimas, pasitelkiamas remontuojant jau sugedusį šilumokaitį ir atliekamas išardžius sistemą.

Pažangus cheminis šildymo sistemos plovimas leidžia pasiekti puikių rezultatų, nelaukiant kol atsiras gedimų. Šiam procesui reikalingas plovimo įrenginys su cirkuliaciniu siurbliu ir specialūs chemikalai. Kiekvienam nuosėdų tipui naudojami skirtingi cheminiai regentai, kurie leidžia sukurti individualiam atvejui tinkamiausią ploviklio kompoziciją. Profilaktinį plovimą galima atlikti net žiemos metu, nesustabdžius šildymo sistemos veiklos. Tai svarbus privalumas, mat, anokia paslaptis, kad tik nedidelė vartotojų dalis vasaros metu prisimena pasirūpinti šildymo sistemos profilaktine priežiūra.

Cheminis šilumokaičio ir šildymo katilo plovimas nėra itin sudėtingas, o sertifikuotos medžiagos yra saugios, vis tik, verčiau šį darbą patikėti savo srities profesionalams. Specialistai turės tiek reikalingą įrangą, tiek žinių, kaip parinkti tinkamas chemines medžiagas ir jų kiekį. Nustačius vandens cheminę sudėtį bei parinkus tinkamiausius regentus bus užtikrintas geriausias rezultatas.