Interjero autorė: Vaida Atkočaitytė-Dališanskienė
Nuotraukos: Vaidoto Darulio
Tekstą parengė Gytautė Ivanauskaitė
Šis interjeras pasižymi išskirtinio dizaino šviestuvų ir apšvietimo sluoksnių gausa. Vaida Atkočaitytė-Dališanskienė didžiausiu iššūkiu laiko būtent apšvietimo projektavimą, nes šiame bute beveik nėra lygių lubų, o didžioji dalis stogo šlaito yra langai. Buvo sugalvota daug nestandartinių sprendimų, pavyzdžiui, po langais ar baldais paslėptos LED juostos, o virtuvės darbastalis apšviestas reguliuojamais minimalaus dydžio kryptiniais bėginiais šviestuvėliais (jų bėgtakis pritvirtintas ant sijos tarp stoglangių). Taip pat išskirtinis dėmesys teko stikliniam fasadui, kuris dieną dovanoja nuostabius peizažus, o vakare virsta dideliu juodu veidrodžiu. Siekiant jį sumažinti, LED juosta apšviesta lauko terasa: vakarais ji susijungia su interjero erdve ir suteikia papildomo jaukumo.
Pradedant projektuoti apšvietimą, pirmas žingsnis buvo pagal baldų išdėstymo planą susidėlioti funkcinį apšvietimo sluoksnį ten, kur jo reikia. Kitas žingsnis – suteikti jaukumo tamsioms zonoms, tokioms kaip erdvės po langais, ir išryškinti tam tikrus baldus, daiktus ar architektūrines formas, nišose įrengiant LED juostinį apšvietimą.
Paskutinis, bet ne mažiau svarbus yra bendrojo apšvietimo sluoksnis – jam šį kartą buvo priskirtos kelios funkcijos. Didžiulius lubų plotus ir šlaitus norėjosi paversti šviečiančiomis plokštumomis, kad šios erdvei suteiktų išsklaidytos ir atspindėtos, kitaip sakant, nevarginančios šviesos. Tam puikiai tiko išskirtinio dizaino itališki šviestuvai – tai ne tik šviesos šaltinis, bet ir vienas pagrindinių erdvės akcentų. Šie šviestuvai tarsi meno kūriniai papildė svetainės ir miegamojo erdves. Įjungus virtuvės zonos šlaitą apšviečiančius integruojamuosius šviestuvus, atrodo, lyg lubose būtų prasivėrusios nišos. Tačiau pagrindiniu bendrosios erdvės akcentu vis dėlto tapo erdvę užpildantis šviestuvas virš valgomojo stalo. Šviestuvo kompoziciją sudaro apie 20 atskirų mažų šviestuvėlių, kurie šviečia ne žemyn į stalą, o į aukso foliją dengtus elementus. Nuo jų šilta išsklaidyta šviesa pasklinda ant stalo paviršiaus.
Rengiant šį interjerą norėjosi naudoti išskirtines, kokybiškas natūralias medžiagas. Grindys ir kai kur net sienos padengtos ąžuolo parketlentėmis, centrinio kubo sienos ir durys (WC tūris) dekoruotos akmens lukšto plokštėmis. Virtuvės baldai pagaminti iš natūralios medžio faneruotės, o virtuvės stalviršis – granitinis. Pagrindinėje vonioje praustuvų sieną puošia išskirtinių raštų ir spalvų Patagonijos akmuo. Ne ką mažesnis dėmesys skiriamas ir itin mažoms smulkmenoms – jos šį interjerą daro dar išskirtinesnį. Vonios kambaryje spintelių fasadus puošia išskirtinio dizaino rankų darbo baldinės rankenėlės, pagamintos iš žalvario metalo ir Baltijos gintaro. Koloritą lėmė pirminis šio interjero konceptas, kurio esmė – natūralumas, subtilumas ir patvarumas. Bendras būsto vietos kontekstas – senamiestis, tad jo vaizdai gan aktyviai dalyvauja interjere. Dizainerei senamiestis asocijuojasi su natūraliais, šiek tiek prigesintais tonais, tad akcentams naudoti molio ar plytų atspalviai.
Baldai šiems apartamentams buvo renkami atsižvelgiant į keletą skirtingų kriterijų. Pirmiausia buvo svarbi jų kokybė, komfortas ir tik tuomet dizainas. Kruopščiai atrinkti italų gamintojų baldai – sofa, foteliai, lova ar lauko stalas ir kėdės – pasižymi nepriekaištinga kokybe. Pavyzdžiui, terasai parinkti lauko baldai nebijo jokių besikeičiančių oro sąlygų, yra patogūs lyg namų baldai. Renkant miegamojo lovą buvo svarbus išskirtinis dizainas ir vizualiai patrauklus vaizdas iš visų pusių, nes lova stovi pačiame miegamojo centre. Svetainės sofa ir foteliai dėl gobeleno ir odos derinio tapo pagrindiniu svetainės zonos akcentu.
Visuose apartamentuose palei sienas po šlaitu suformuota atbraila turi lentynos funkciją. Ji iš viršaus apšviesta paslėpta LED juosta. Svetainėje ant šios atbrailos šono ir viršaus užkyla medinės grindų lentos, o miegamajame ši atbraila įgyja papildomą funkciją, nes ant jos viršaus sumontuoti stalčiai. Čia, kitaip nei svetainėje, LED integruotas po stalčiais ir šviečia į grindis. Vonioje taip pat yra tokia atbraila su lentynos funkcija, tačiau jos medžiagiškumas skiriasi nuo kambarių, jos apdailai panaudota medžio faneruotė ir dirbtinis akmuo ant viršaus. LED juosta įmontuota palei grindis.
Apartamentuose panaudoti kelių skirtingų rūšių akmuo, atsižvelgiant į jo technines savybes ir koloritą. Pagrindinė buto ašis yra juodas kubas – jo viduje slypi vonios kambarys. Šio funkciškai svarbaus kubo apdailai pasirinktas itin plonas lankstus akmuo. Šiuo akmeniu visiškai padengtas centrinis kubas ir net vonios kambario durys. Akmuo žavi ypač reljefišku paviršiumi. Jo grožis dar labiau išryškėja, kai pro vitrininius langus krinta natūrali šviesa. Virtuvėje dėl techninių savybių buvo pasirinktas žemės spalvų granito akmuo puikiai užbaigia itališkos virtuvės kompoziciją. Vonios kambaryje panaudotas išskirtinis Patagonijos akmuo. Juo dekoruota akcentinė siena prie veidrodžio ir praustuvų, taip pat jis panaudotas praustuvų spintelės stalviršiui. Šis unikalių atspalvių ir raštų akmuo tampa pagrindiniu pilko vonios kambario akcentu. Vonios kambariuose naudojama dar vienos rūšies medžiaga: dirbtinis pilkos spalvos akmuo, išmargintas smulkius akmenėlius imituojančiais raštais. Jis puikiai įsilieja į interjerą.
Sieninis miegamojo šviestuvas yra dizainerės sukurta dienos ir nakties kaitą simbolizuojanti meninė kompozicija. Pagrindinę jos ašį sudaro du saulę ir mėnulį primenantys apskritimai. Šis šviestuvas pagamintas iš frezuoto ir beicuoto medžio plokštės, vidinis apskritimas dėl reljefiško paviršiaus primena mėnulį. Jo savitumą paryškina iš šono sklindanti šviesa. Šis apskritimas pagamintas iš lankstaus akmens, naudoto ir centrinio kubo apdailai. Šviestuvo kompoziciją užbaigia saulę simbolizuojantis išorinis apskritimas blizgiu metalizuotu paviršiumi.
Apartamentuose yra integruota KNX sistema. Ji padeda valdyti apšvietimą pagal sukurtus scenarijus. Būste sumontuoti būvio ir judesio davikliai veikia skirtingu paros metu, reaguodami į natūralios šviesos kiekį. Projektas įdomus tuo, kad pagrindinė erdvė – itin aukštomis, apie 6 metrų aukščio lubomis. Čia gausu natūralaus apšvietimo ne tik dėl priekinių vitrininių langų, bet dar ir dėl to, kad per visą buto stogą eina stoglangiai. Langai padeda sujungti būsto erdves su pastatą supančiu senamiesčiu. Dizainerei buvo tikras malonumas projektuoti šį interjerą. Rengiant projektą atrastas ryšys su užsakovais buvo lemiamas veiksnys, leidęs sėkmingai įkūnyti kūrybinius sumanymus. Sudėtingiausia buvo projekto pradžioje, nes interjeras buvo pradėtas planuoti dar tuomet, kai pastatas dar nebuvo pastatytas, o stogo šlaito aukštį, struktūrą ir langų išdėstymą pastato architektai keitė kelis kartus. O planuojant baldų išdėstymą erdvėje, kur yra šlaitinis stogas, jo aukštis ir struktūra yra esminiai veiksniai. Vėliau, kitu etapu, pagrindinis sunkumas buvo erdvės apšvietimo sprendimai.
Kuriant vonios kambarius, svarbiausia buvo funkcionalumas. Abu vonios kambariai atlieka skirtingas funkcijas. Pagrindinio miegamojo vonia turėjo būti tik šeimininkų poilsio zona, tad joje reikėjo sutalpinti ne tik dušą, bet ir vonią, rasti jai patogią vietą, taip pat pageidauta turėti du praustuvus. Estetinis išskirtinumas buvo pasiektas naudojant išskirtines medžiagas praustuvų zonoje. Svečių vonios kambarys įkurdintas buto centre, juodame akmens lukšto apdailos kube. Šiame vonios kambaryje yra ir skalbykla. Tad pagrindinė užduotis buvo sutalpinti ne tik svečių WC ir skalbyklą, bet ir numatyti pakankamai vietos daiktams susidėti. Dėl to dalis sienų padengta baldinėmis plokštėmis, nes už jų yra lentynos. Praustuvo sienai parinktų išskirtinių reljefinių plytelių tekstūrą dar labiau paryškina slystanti šoninė LED šviesa.