Tekstas: Agnės Tamašauskaitės
Architektai: „Team studio Jean Verville architectes“. Komanda: Jean Verville, Tania Paula Garza Rico, France Goneau, François Bodlet, Rémi St-Pierre, Samuel Landry, Camille Asselin, Jacob Éthier, Bahia Burias, Alexandre Meloche.
Vieta: Monrealis, Kanada
Įgyvendinta: 2022 m.
Plotas: 140 m
Fotografijos: Maxime Brouillet

 

Nuo minimalistinio estetiškumo iki pragmatiško funkcionalumo – projektas „MB“ pristato kotedžo Monrealyje reabilitaciją. Viduje  beveik visi paviršiai yra pagaminti iš faneros, kad būtų galima „atlikti minimalistinį, funkcionalų meninį eksperimentą“. Į poros jaunų profesionalų kasdienybę įsiterpusi naujųjų namų sistema – tiek paprasta, tiek sudėtinga – padaugina geometrinių susipynimų ir vizualinių proveržių tam, kad namai atsiskleistų pagal savininkų charakterį.

Projekto autorius – architektas ir Lavalo universiteto Architektūros mokyklos profesorius Jeanas Verville’is savo profesinėje praktikoje ir mokydamas naudoja žaidimus, humorą ir kartais sarkastišką savęs paties pašiepimą. Žaismingas kūrėjas su akivaizdžiu lengvumu ir atsainumu pateikia savo mintis apie santykius su buitine erdve, architektūros vaidmenį ir gebėjimą pakeisti kasdienybę.

Savo įkurtoje „Verville architectes“ studijoje architektas į projekto kūrimo procesą taip pat žvelgia žaismingai, bendradarbiaudamas su klientais ir komanda. Jo tikslas – ne tik sukurti erdves, pritaikytas klientų asmenybei ir konkretiems jų poreikiams, bet ir individualizuoti projektavimo bei gamybos etapus. Projektas „MB“ atspindi savininkų charakterį ir tuo pat metu kuria žaismingą skulptūrinę patirtį architektūriniame kontekste.  „Projektas tapo gyventi tinkamos medžio skulptūros išraiška“, – sako architektas J. Verville’is.

„MB House“ yra dviejų aukštų namas, iškilęs Plateau Mont-Royal kaimynystėje, gyvenamajame Monrealio rajone, kurį iš pradžių sudarė pramoniniai ir darbininkų klasės gyvenamieji pastatai. Visas 140 m pastatas buvo atnaujintas. Pirmame aukšte virtuvė, svetainė ir valgomasis yra išdėstyti vienoje atvirų centrinių laiptų pusėje. Kitoje pusėje besidriekiantis koridorius padeda organizuoti judėjimą ir veda į paslėptas sandėliavimo vietas. Daug dėmesio skiriama kompaktiškumui ir organizaciniams tarpusavio ryšiams. Namų savininkus architektas kvietė atidžiai išnagrinėti savo įpročius ir išdėstyti su kasdieniu gyvenimu susijusius poreikius. Kūrybos procese, kuris rėmėsi užsakovų ir architektų bendradarbyste, savininkai entuziastingai priėmė žaismingą „Studio Jean Verville“ architektų požiūrį, kuris apibrėžė projekto identitetą.

Dėl unikalių erdvinių savybių projekto autoriai pasirinko paaukoti grindų plotą. Kuriami tūriai ir tarpai sudaro išskirtinę vertikalių ir horizontalių linijų sistemą. Gyvybės minimalistiniam interjerui suteikia nuolatinis spalvų ir atspalvių kismas, kuriamas metų laikų ir natūralios dienos šviesos, sklindančios iš kiemo, besiribojančio su gyvenamąja erdve. Pasak architektų, „MB“ projektas pabrėžia šių išorinių veiksnių grožį dėl tikslingai pasirinkto vienos medžiagos ir jos atspalvio dominavimo. „Tai siejasi ir su urbanistiniu kontekstu, aplinkos kuriamu dinamišku sąveikavimu su tuo, kas vyksta projekto viduje, įskaitant savininkų, Benjamino ir Mathieu, judėjimą ir jų gyvenimo būdą. Toks ritminis universalumas ir dinamiškumas tampa kontrastu tūrių geometriniam griežtumui“, – teigia projekto autoriai, „Studio Jean Verville“ architektai.

„Jean Verville Architectes“ komanda taip pat sukūrė individualų apšvietimą visuose namuose. Apšvietimo elementai suprojektuoti plonų juostelių pavidalu, integruoti į tarpelius tarp faneros plokščių lubose ir sienose. Šviestuvai ir pagrindiniai elementai, kurie negalėjo būti pagaminti iš medžio, pavyzdžiui, virtuvės prietaisai ir sofos, yra balti. Panašaus požiūrio buvo laikomasi rengiant vonios kambarius – čia akį traukia baltos plytelės, armatūra ir apdaila ant kiekvieno paviršiaus. Nedidelio mūrinio pastato išorės sienos taip pat buvo paliktos visiškai baltos tam, kad išryškintų šiltą viduje vyraujančios faneros spalvą.

„MB koncepcija gimė iš daugybės kūrybinių susitikimų su užsakovais, manimi ir mano studija, siekiant kuo geriau įsivaizduoti vietą, kurioje galima gyventi ir kuri tuo pat metu visiškai persmelkta menine išraiška, o ne įprastu buitiškumu“, – aiškina Jeanas Verville’is. Jo įkurta studija yra žinoma dėl savo skulptūriškų, neįprastų ir žaismingų kūrinių. Kiti projektai, kuriuos įgyvendino ši studija, taip pat atspindi neįprastas idėjas ir parodo, kad atidžiai projektuojant ir glaudžiai bendradarbiaujant su užsakovais, funkcionalumas ir menas gali puikiai derėti tarpusavyje.

Nuotraukų galerija:

Žurnalas „Centras“

#Architektūra

2022-10-04