Architektūros studija: Plazma
Interjero autoriai: Rytis Mikulionis, Viltė Zubrytė, Simona Reičiūnaitė
Fotografė: Ieva Saudargaitė
Paupio kvartale, buvusio pramoninio pastato vietoje, išdygo panašaus tūrio verslo centras, skirtas biurams ir viešosioms erdvėms. Holo su atriumu, penkių aukštų laiptinės interjerą bei erdvią terasą suprojektavo architektūros studija Plazma.
Siekdami pratęsti neoindustrinės architektūros koncepciją, stengdamiesi pagauti rajono dvasią ir ieškodami unikalumo, projekto autoriai atsigręžė į japonišką wabi sabi ideologiją – ji tapo atspirties tašku. Iš dzenbudizmo kilusi filosofija remiasi minimalizmo, asketizmo ir kuklumo principais bei tobulumo netobulume paieškomis. Toks požiūris įkvėpė nusigręžti nuo prabangos, madų, ryškių spalvų, efektingų blizgučių ir paskatino rinktis natūralias spalvas, formas, apdailos būdus, raštus, faktūras. Natūralus medis, metalas, grubus struktūrinis tinkas, betonas, molis, džiutas – šios erdvėse vyraujančios medžiagos savo grubumu ir netobulumu sukuria gyvą bei autentišką interjerą.
Pirmas įspūdis įžengus į pastatą nustebina. Laukiamajame akį patraukia tokiai erdvei nebūdingi suolai su atlošais ir paminkštinimu. Lietuvos meistrai sukūrė nuostabius baldus iš medžio masyvo, primenančius garsaus japonų baldininko George’o Nakashimos kūrinius. Šalia jų stovi staliukai iš lieto betono bei keletas krėslų. Sienoms dekoruoti buvo pritaikyta primiršta technika: statybinėmis šukomis suformuota vertikalių griovelių struktūrinio tinko faktūra.
Sieną už registratūros baldo puošia kone nykstantis interjero elementas – monumentaliojo meno kūrinys. Šis pano buvo sukurtas iš juodų keraminių blokelių: jie net tik virsta originaliu, mirguliuojančiu sienos raštu, bet ir suteikia pastatui išliekamąją vertę. Kaip kontrastas erdvėje – kitapus patalpos ant sienos pakabinta natūrali, iš Balio atkeliavusi medžio šaknis, nupjauta horizontaliai ir apipjauta ratu. Taip sukurtas nuostabus trimatis gamtos paveikslas, turintis ir taisyklingo apskritimo formą, ir painaus šaknų tinklo raštą.
Visoje vertikalioje erdvėje dominuoja laiptų turėklai, pagaminti iš karštai valcuoto plieno lakštų. Gamybos proceso metu plienas įgauna natūralią faktūrą, primenančią abstraktų tapybos kūrinį. Jis driekiasi per penkis pastato aukštus. Grindų apdailai pasirinktos akmens masės plytelės, menančios terakotą. Natūralaus molio atspalvį atkartojanti medžiaga sukuria šilumos ir jaukumo iliuziją, o mirguliuojantis paviršiaus piešinys suteikia plokštumai minkštumo.
Pakilus ant stogo, atsiveria užburiantys senamiesčio, Užupio vaizdai. Wabi sabi koncepcija neapleidžia ir čia. Rūdintas plienas atkartoja pastato fasado tematiką ir suteikia šiltą, malonų atspalvį. Cinkuotas plienas savo natūralia faktūra dera su oksiduota mediena, o ramios oazės įvaizdį sustiprina augalijos gausa. Pinti baldai iš sintetinės virvės atrodo dailiai ir yra ilgaamžiai, o mediniai suolai ir gultai žavi ryškiomis rievėmis.
Gamtos inspiruoti neištobulinti paviršiai, savotiškas netvarkingumas, neišbaigtumas – interjere buvo ieškoma jų harmonijos. Džiugu, kad čia įsikūrusiems biurams tokia subtili, nepaviršutiniška, nerėkianti prabanga yra priimtina ir pageidautina. Paprastumas, perteklinių dalykų atsisakymas, grožio paieškos natūralume – visi šie principai puikiai atsiskleidžia Paupio verslo centro interjere. Harmoninga atmosfera ir tobulai netobulos apdailos medžiagos padėjo sukurti išliekamąją vertę turinčias erdves.
Daugiau nuotraukų:
Žurnalas „Centras“