Išmaniųjų namų sistemos daugeliui jau nėra naujiena. Visgi ne visi norintys galėjo naudotis šiais sprendimais laiku neatlikę reikiamų žingsnių, tokių kaip instaliacinių laidų nutiesimas. Tačiau šiandien – tai ne kliūtis, net ir jau įrengtuose pastatuose galima paprastai įdiegti vadinamąją protingo namo sistemą nepaisant to, kad elektros instaliacija suplanuota ir įrengta pagal tradicinius standartus dar negalvojant apie „protingus namus“. „JUNG Home“ – nauja skaitmeninė sistema, kuri gali būti greitai ir paprastai su elektriko pagalba įdiegiama praktiškai bet kuriuose namuose.
Galimybių daug, bet apgalvoti reikia iš anksto
Objektų, kuriuose yra įdiegta protingo namo sistema, Lietuvoje kasmet vis daugėja ir pastatų inžinerinių sistemų išmanusis valdymas seniai nebeskamba kaip egzotika. Jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis pastebi, kad norinčių naudotis technologiniais privalumais daugėja, tačiau kai kuriems kelią į tai užkerta nenoras keisti esamą elektros instaliaciją.
„Suprantama, kad iš anksto planuojant ir projektuojant išmanųjį namų inžinerinių sistemų valdymą, viską galima numatyti detaliau. Išmanieji namai valdomi skirtingas namo funkcijas išskaidant per daugybę smulkių valdymo blokų, kurie susijungia į vientisą KNX protingo namo sistemą ir veikia sinergijos principu. Taip užtikrinama, kad skirtingos pastato funkcijos tarpusavyje „susikalbėtų“. Pavyzdžiui, kai atidaromas langas, šildymas tą akimirką automatiškai išsijungia ir taip taupoma šilumos energija“, – paaiškina R. Skurdenis.
KNX sistemos valdymo sričių – ne viena. Galima reguliuoti apšvietimą, vėdinimo, šildymo ir žaliuzių sistemas sukuriant optimalų būsto mikroklimatą. Taip pat galima reguliuoti kiekvienos patalpos temperatūrą pagal poreikius ir taip sutaupyti neeikvojant energijos visam pastatui. KNX sistemos pagalba valdoma ir saugos ar vaizdo stebėjimo sistema – galima imituoti žmonių buvimą išvykus iš namų, stebėti namą ir teritoriją išmaniajame įrenginyje. Galiausiai garso aparatūrą, televizorių, namų kino sistemą, buitinę techniką ir kitus prietaisus galima sujungti į vieną sistemą.
KNX sistema leidžia įgyvendinti ir labai sudėtingas užduotis, apjungti daug ir įvairių sistemų bei automatizuoti sudėtingus procesus ne tik būstuose, bet ir biuruose, viešbučiuose ar kituose dideliuose pastatuose.
„Apibendrinant, išmaniųjų namų sistema padeda užtikrinti ekonomiškumą, funkcionalumą ir prietaisų valdymo patogumą, – vardija R. Skurdenis. – Be to, KNX pagalba nesunku įgyvendinti energijos suvartojimo vizualizavimą ir duomenų apdorojimą – „Smart-Metering“. Šią funkciją siūlome diegti visuose projektuose. Tačiau tokiu atveju sistemos diegimą reikia susiplanuoti dar tuomet, kai pastate nėra nutiesta elektros instaliacija“.
Anot išmaniųjų technologijų eksperto, JUNG KNX sistemos diegimui būtinas profesionalus ir labai ankstyvas planavimas – kitoks laidų paklojimas. O projektuoti ir programuoti šią sistemą gali tik specialiai apmokyti ir sertifikuoti KNX specialistai, tad priimti sprendimą turėti protingą namą reikėtų praktiškai tuo metu, kai prasideda namo projektavimas.
Tradicinė elektros instaliacija – nebe kliūtis
Daugeliui kyla klausimas – ar visais atvejais būtina keisti visą instaliaciją, jei ji sumontuota anksčiau, tačiau norisi išmaniau valdyti atskiras funkcijas namuose?
„Tikrai ne. Norintiems namuose džiaugtis išmanumo galimybėmis su jau esama elektros instaliacija galime pasiūlyti kitą skaitmeninę sistemą – „JUNG Home“. Šiuo sprendimu gali pasinaudoti ir tie, kurie neturi galimybių ar nenori investuoti į KNX protingo namo sistemą. Mat „JUNG Home“ gali būti diegiama praktiškai bet kuriuose namuose, kur įrengta tradicinė elektros instaliacija, taip pat ją galima plėsti palaipsniui“, – teigia R. Skurdenis.
„JUNG Home“ galima pradėti diegti netgi nuo vieno išmanaus jungiklio ar šviesos reguliatoriaus. Vėliau galima panaudoti išmaniuosius kištukinius lizdus, leidžiančius matuoti elektros suvartojimą ir suteikiančius galimybę tikslingai valdyti energiją. Dar vėliau į sistemą galima integruoti patalpų temperatūros valdiklius, žaliuzių valdymo mygtukus ir t. t.
„Šios sistemos planavimui ir montavimui tinka įprasta 230 voltų elektros instaliacija, elektros skydelyje nereikia papildomų įrenginių. Įdiegti sistemą gali bet kuris kvalifikuotas, trumpai apmokytas elektrikas, nes montavimas yra itin lengvas – įprastą jungiklį tiesiog pakeičiate išmanesniu“, – pasakoja R. Skurdenis.
„JUNG Home“ neturi jokio centrinio mazgo, serverio, sistema gali veikti visiškai lokaliai. Jos komponentai, susiejami saugiu šifruotu „Bluetooth® Mesh“ ryšiu. Programėlė ir sistema gali veikti be interneto ryšio, o paleidimas, valdymas ir atnaujinimai atliekami per programėlę „JUNG Home“.
Planuojama, kad jau greitai „JUNG Home“ bus suderinama su „Alexa“, „Google Home“, „Smarthings“ programomis ir tai atvers dar didesnes integravimo bei valdymo galimybes.
Nereikia pamiršti ir dizaino. Diegiant „JUNG Home“ sistemą naudojami visų JUNG dizaino serijų ir spalvų jungikliai, kurie tiks bet kuriame interjere.
„Mūsų siūlomos profesionalios JUNG KNX ar „JUNG Home“ sistemos padės užtikrinti namuose didesnį komfortą ir sukurti jaukią aplinką be didelių pastangų. Tačiau nereikia manyti, kad šios sistemos tarpusavyje konkuruoja. Anaiptol. Tai skirtingoms kryptims pritaikytos sistemos, leidžiančios kurti išmanesnius namus pagal kiekvieno poreikius ir galimybes, mat šiandieninės technologijos jau yra prieinamos visiems ir padeda ne tik išvengti rutininių procesų, bet dar ir sutaupyti“, – pabrėžia R. Skurdenis.