Vieta: Kopenhaga, Danija
Įgyvendinimo metai: 2023 
Architektūros studija: EFFEKT
Fotografijos: Adam Mork
Teksto autorė: Gintautė Kisieliūtė

Living Places Copenhagen (liet. „Gyvenamosios vietos Kopenhaga“) projektas šiemet gavo Architizer A+Awards apdovanojimą „Tvaraus privataus namo“ kategorijoje ir laimėjo „Popular Choice“ apdovanojimą „Architektūros ir inovacijos“ kategorijoje.

Šis projektas – tai pirmasis pastatų komplekso prototipas Kopenhagoje, Geležinkelio rajone, įgyvendintas pagal „Living Places“ koncepciją. Tai – bendruomeniško mažo kaimelio dinamikos pavyzdys. Koncepcijos iniciatoriai – architektų studija EFFEKT, inžinieriai Artelia ir langų gamintojai VELUX. Ilgalaikė projekto vizija – pademonstruoti, kaip naujas požiūris į statybą gali padėti spręsti globalias klimato ir sveikatos problemas. Remtasi penkiais pagrindiniais principais: namai turi būti sveiki, prieinami, nesudėtingi, ilgaamžiai ir pritaikomi didesniam gamybos mastui bei kvartalų plėtojimui. Šie principai gali būti taikomi tiek naujiems pastatams, tiek esamiems bendruomenių statiniams.

Projekto metu įrodyta, kad galima pastatyti namus, kurių anglies dioksido pėdsakas siekia vos 3,85 kg CO₂/m² (3 kartus mažesnis nei tipinio šeimos namo Danijoje statybos pėdsakas) ir kurių statybos kaina atitinka rinkos kainą. Be to, projekto prototipas buvo pavyzdys, kaip naudojant natūralią šviesą ir gryną orą galima sukurti puikų pastato vidaus mikroklimatą. Siekiant geriausių rezultatų, kiekviena medžiaga, dizaino elementai, statybinės medžiagos, konstrukcijos buvo kruopščiai apsvarstytos ir įvertintos. 

Septynių pastatų komplekse yra penki atviri paviljonai ir du gyvenamieji namai. Prototipu demonstruojama ne tik gerokai ekologiškesnė architektūra, bet ir holistinis požiūris į gyvenimą bendruomenėje. Tai lemia geresnę fizinę ir emocinę gyventojų sveikatą, socialinį gyvenimą, ryšį su gamta. Tiek interjere, tiek eksterjere pagrindine medžiaga tapo mediena. Pro didžiulius langus į vidų patenka šviesa ir šiluma. 

Projektuojant kompleksą buvo kruopščiai atsižvelgiama į privatumo poreikį, tačiau sukurtas ir itin patogus pastatus siejantis judėjimo tinklas. Taip skatinama grįžti prie bendruomeniškumo, natūralesnio gyvenimo būdo socialinėse grupėse, o ne tik šeimose, ir megzti socialinius ryšius. Estetišką, sveiką ir draugišką aplinkai objektą palankiai įvertino tiek ekspertai, tiek visuomenė, tad, tikėtina, kad šis modelis prigis ir išplis.

301