Autorė: Audronė Drungilaitė
1957-aisiais įkurta Pasaulio dizaino organizacija (WDO) 2008 m. inicijavo dizaino sostinių projektą. Pasaulio dizaino sostinėmis jau buvo nominuotas Turinas (Italija, 2008), Seulas (Pietų Korėja, 2010), Helsinkis (Suomija, 2012), Keiptaunas (Pietų Afrika, 2014), Taivanas (2016), Meksiko miestas (2018), Lilis (Prancūzija, 2020), o 2024 m. sostine taps San Diegas-Tichuana (San Diego-Tijuana, JAV, Meksikas). Statusui gauti reikalingi nemenkti finansiniai ir dalykiniai įsipareigojimai. Šiemet juos atitiko jau aštuntoji pasaulio dizaino sostinė Valensija (Ispanija). Tarptautinė dizaino bendruomenė kviečiama susipažinti su vietos dizaino ekosistema – visus metus vyksta įvairios parodos, diskusijos, kūrybinės dirbtuvės ir kiti renginiai.
Gamta, miestas ir dizainas
Valensijos miestas šiauriečiams gali priminti didelę oranžeriją: mums įprastos kambarinės vazoninės gėlės (fikusai, palmės ir kaktusai) auga lietuviškiems ąžuolams nenusileidžiančio dydžio medžių pavidalu. Nepaisant to, miesto centre lankytojams yra atviras Valensijos universiteto botanikos sodas, kuriame pusmečiui įkurdinta specialiai kuruota ir europinio bauhauzo temą atliepianti paroda „Life Wins“ (liet. Gyvenimas laimi!). Iliustracijas kūręs duetas Cachetejack (Nuria Bellver and Raquelė Fanjul) teigia: „Siekėme vizualiai iliustruoti gyvybės galią, atkreipti dėmesį į augalų rūšis, kurios geba išgyventi įvairiausiomis sąlygomis, taip pat ieškojome dialogo su gamtine aplinka.“
Dizainas kasdienybėje
CCCC kultūros centre pristatoma geniali plačiajai auditorijai pritaikyta paroda „Kodėl aš toks esu?“. Iš pirmo žvilgsnio eksponatai – paprasti kasdieniai daiktai: paplūdimio šlepetės, skutimosi peiliukai, krepšys, gertuvė ir kt., tačiau kiekvienas jų turi užkoduotą misiją. Akį traukia lakoniškos ranka pieštos Julios Capellos iliustracijos, kurios paaiškina dizaineriško mąstymo logiką. Parodos erdvė suskirstyta į kelias skirtingas zonas, kuriose analizuojami įvairūs produkto dizaineriui keliami tikslai: stilizuoti, optimizuoti, patobulinti, rasti pigesnį sprendimą, nustebinti ir pan.
Duoklė dizaino klasikai
Valensijos modernaus meno institute (IVAM) eksponuojama 350 dizaino klasikų Anni and Josefo Alberso sukurtų darbų – nuo bauhauzo iki abstraktaus meno. Pasaulio dizaino sostinės direktorius Xavi Calvo pabrėžė šios ekspozicijos svarbą: „Čia pristatomi darbai atskleidžia, kaip dizainas pakeitė visą erą, kaip palengvino kasdienį mūsų gyvenimą, kaip poros santykiai kūrė ryšius tarp jų kūrybos ir bauhauzo judėjimo, kuris vis dar aktualus ir šiandien. Tai yra privilegija išvysti šią kolekciją Valensijoje, puiki galimybė įvertinti ir atrasti ryšius tarp modernaus dizaino ir meno kūrinių, kurie sukurti per pastarąjį šimtmetį.“
Kovo 29–balandžio 1 d. Valensijos parodų rūmuose vyko „Fimma-Maderalia“ mugė, kurioje medienos, medžio apdirbimų įrengimų, furnitūros ir baldinių plokščių produkciją 51 tūkst. m² plote pristatė daugiau nei 400 įmonių. Jau ruošiamasi baldų dizaino parodai „Habitat Valencia“, rugsėjo 20–23 d. vyksiančiai 56-ąjį kartą.
Kiti „Valencija – pasaulio dizaino sostinė 2022“ organizatorių rekomenduojami renginiai:
1. „Experience“ (birželio 13–18 d.)
Vienas pagrindinių Pasaulio dizaino organizacijos (WDO) renginių – dizaino profesionalams, studentams ir gero dizaino gerbėjams skirtas festivalis, kurio programą kuruoja tarptautinį pripažinimą pelnęs Wences Sanz-Alonso. Žinomi vietiniai ir iš užsienio atvykę dizaineriai pasakos apie dizainerių kasdienybę ir kūrybinius procesus.
2. „The World Design Street Festival“ (rugsėjo 19–25 d.)
Miestas transformuosis į įvairioms amžiaus grupėms pritaikytą šventišką instaliacijų erdvę. Joje vyks įvairios kūrybinės dirbtuvės.
3. „The World Conference on Design Policies“ (lapkričio 3-4 d.)
Dviejų dienų konferencija, kurioje pranešėjai iš viso pasaulio dalysis savo patirtimi diegiant dizaino sprendimus viešajame ir privačiame sektoriuje.
Daugiau informacijos: www.wdcvalencia2022.com
Žurnalas: „Interjeras.lt pataria“