Vasara asocijuojasi su poilsiu ir lengvumu, džiaugsminga bei pakylėta nuotaika. Šis metų laikas neturi tikslios spalvų gamos ir leidžia būti visiškai kūrybingam, t. y. kartais rinktis šiltus, šviesius, gyvus ir švytinčius atspalvius, o kartais likti ties tamsiais, giliais ir viską telkiančiais tonais. Bendras vardiklis? Būtent dabar norisi keistis ir keisti viską aplink! Jūsų namai – ne išimtis, ypač šiuo šiltuoju laikotarpiu. Būtent į juos norisi perkelti sezono dovanojamą emocinį turtingumą ir atgaivinti namų interjerą stambesniais ar smulkesniais naujais dizaino objektais. Taigi „Lietuvos dizaino forumo“ nariai pateikia naujausius ir geriausius lietuviško dizaino produktus, kurie šiai vasarai gali padėti ateiti į mūsų visų namus.
Studija NAMUOS kviečia papuošti būstą žalvariniais, organinių formų padėkliukais (10 x 13 x 0,15). „Varva“ sukurtas stilizuojant tekančio kiaušinio trynio formą, o „Palmė“ – stilizuojant palmės lapo formą. Šie padėkliukai pagaminti iš brangaus metalo – žalvario, kas suteikia prabangos bei kokybės pojūtį ir turi išliekamąją vertę. Jie gali būti naudojami kaip subtilūs aksesuarai puodeliams, taurėms, žvakėms padėti ar vestuvių, jubiliejų ar kt. švenčių stalui dekoruoti. Dėl dekoratyvaus dizaino taip pat gali būti naudojami kaip dekoracija, interjero akcentas. Apatinė dalis turi silikonines pagalvėles, apsaugančias stalo paviršių nuo subraižymų. Abiejų objektų dizainas sukurtas architektės Ingos Urbonaitės-Vadoklienės. Dizaino studija NAMUOS gamina interjero aksesuarus, sukurtus profesionalių lietuvių produkto dizainerių ir išskirtinai tik šiam prekių ženklui. Modernumas, paprastos linijos, idėjos kokybė ir funkcionalumas – toks yra šios studijos dizaino suvokimas. Visi Lietuvoje gaminami produktai kuriami iš nuo seno lietuvių pamėgtų natūralių medžiagų – medžio, vaško, lino, odos, žalvario, keramikos ir kt.
EMKO yra lietuviška įmonė, kurianti modernaus dizaino baldus bei kitus namų interjero elementus. Jų kuriami objektai išsiskiria sumanaus, funkcionalaus dizaino bei kūrybinio polėkio derme ir suteikia erdvėms nuosaikaus, komfortiško šiuolaikiškumo įspūdį. Tiek šį pavasarį pristatyti, tiek prieš tai sukurti modeliai pasižymi subtiliu charakteriu ir yra lengvai derinami tarpusavyje, skatinantys pirkėjus žaismingai bei kūrybiškai pažvelgti į savitos erdvės formavimą. Šiam sezonui EMKO pateikė net dvi naujienas – pavasariškos alyvinės spalvos sofą „Naïve“ ir odinį krėslą „Naïve Low“ (objektų dizaineriai Inesa Malafej ir Arūnas Sukarevičius). Ši gamtoje randamas formas atkartojanti sofa, ko gero, yra minkščiausias nuolat augančios serijos „EMKO Naïve“ baldas. Tai išskirtinio dizaino elementas, sukursiantis ypač jaukų mikroklimatą tiek privačiame, tiek viešajame interjere. Dvivietė arba trivietė grakščių linijų sofa puikiai dera ir su kitais tos pačios kolekcijos baldais. Mados Olimpo viršūnę pasiekusios alyvinės spalvos gobelenas iš danų gamintojo „Gabriel“ kolekcijos traukia akį mikroornamentine tekstūra ir yra pagamintas iš 100 proc. poliesterio, todėl ateityje jį bus galima nesudėtingai perdirbti. „Naïve Low“ krėslo rėmas lengvai išrenkamas ir kompaktiškai supakuojamas. Plati odinė juosta, kuria atlošas tvirtinamas prie medinės konstrukcijos, suteikia objektui išskirtinį charakterį. Odos ir uosio medienos sintezė išryškina jo savitumą ir funkcionalumą. 2021 m. kolekcija papildyta konjako rudos ir anglies spalvos natūralios odos versija.
Įmonė „Pušku pušku“ išdidžiai pristato naują, pažangiais sprendimais grįstą GAIA kolekciją. Šiam audiniui gaminti naudojami pluoštai sukurti iš perdirbamų poliesterio atliekų. Iš buteliukų į audinį? Taip! Smulkintuvai butelius sutrina į mažus gabalėlius, juos išplauna, išdžiovina ir išlydo. Iš šios masės purkštukai suformuoja vientisas plastiko gijas. Išdžiūvusias gijas mašina susmulkina į mažus gabalėlius. Taip gaunamos granulės, iš kurių spaudžiamos gijos vyniojamos ant ričių ir naudojamos audinių gamybai. Kodėl „Pušku pušku“ nauja GAIA kolekcija verta dėmesio? Nes ji iš perdirbto plastiko (senų PET butelių), tad audinį galima skalbti, jis yra nedegus. Siūlomos net 8 pastelinės spalvos lengvai derinamos interjere, jos gali tapti puikiu būsto akcentu. Ženkime žingsnį link geresnio pasaulio su švaresne aplinka ir gamta rinkdamiesi sėdmaišius, lauko baldus bei lengvas sofas iš tvarių medžiagų.
„IDDO Slow Living“ – tai modernių baldų ir interjero aksesuarų prekių ženklas, išpažįstantis šiaurietiško minimalizmo kryptį. Jį pamėgo šiuolaikiški miesto gyventojai, vertinantys natūralumą, kokybę ir lakonišką dizainą. Šiais metais prekių ženklas pristatė lovos staliuką „Merge“. Tai dizaino objektas, sujungiantis architektūrines vėlyvojo modernizmo geometrines formas bei archajišką suolinio baldo konstrukciją. „Merge“ stalelis – tai linijos ir dėmės kompozicinis žaismas. Iš vienos pusės žvelgiant, metalas atlieka plonos linijos vaidmenį, o medis – dėmės. Iš kitos pusės, atvirkščiai – medis tampa linija, o metalas – geometrine dėme. Atvira konstrukcija bei formos grynumas leidžia stalelį plokščiai supakuoti ir su malonumu lengvai surinkti: nereikia įrankių ar tvirtinimo detalių (objektui nereikalingi jokie tvirtinimo mechanizmai, nes jį sudaro 4 suneriamos detalės; naudojamas sendintas medžio masyvas ir dažytas plienas; 50 x 40 x 30). Lovos staliukas sukurtas kartu su profesionalia daiktų dizainere Evelina Kudabaite, savo kūryboje ieškančia pusiausvyros tarp neapdoroto ir tobulo, atsitiktinio ir numatyto. Jos darbas pagrįstas objektu, reiškiniu, momentų stebėjimu, kuriuos dizainerė interpretuoja ir transformuoja į funkcionalius kūrinius.
Barbora Adamonytė-Keidūnė – produkto dizaino kūrėja, dizainerė praktikė ir dėstytoja, kuri daugiausiai dirba mažagabaričių objektų srityje. Šį pavasarį produkto dizainerė pristato autorinę jubiliejinę kolekciją, kurią sudaro laipsniškai didėjantys bei sunkėjantys objektai: pupelių formos ąžuoliniai rūbų kabliukai, metalo ir keramikos derinio aliejinė žvakidė, kelių medžiagų kombinacijos lentynėlė ir medinis pufas, apjuostas rankų darbo odiniu diržu su kišene. Šie keturi objektai sujungia odą, keramiką, medį ir metalą į funkcionalias namų detales. „Pup“ sieniniai kabliukai buvo sukurti pastebėjus pabirusių pupų raštą. Tokį efektą kuria ir „Pup“ – taškas ant sienos iš tolo, linkiai ir rievės – iš arti. Aliejinė žvakidė „Petalo“ sukurta stebint šviesą, slystančią lenktais paviršiais, kai kintantis paviršiaus kampas laužia spindulį ir išskirsto šviesą. Į rankų darbo keraminę dalį pilamas alyvuogių aliejus, uždengiamas metalo žiedlapiu. „Ponto“ lentyna surenkama sausu būdu. Po medine dalimi kaba odinė juosta, kuri taip pat veikia kaip lentynos dalis smulkmenoms, tarsi po tiltu esanti architektoniška konstrukcija, na, o siūlomas „Oku“ pufas – ąžuolo gilės interpretacija. Sunkiausias kolekcijos objektas papildytas odine kišene mažai knygai.
Lietuviškieji miego meistrai – LONAS – šią vasarą siekia padovanoti lengvas ir estetiškas naktis. Naujoji LONAS HOME patalynės kolekcija „Moderno“ – skirta pasiilgusiems šilumos, saulės spindulių ir tikro buvimo su gamta. Šio sezono kolekcija nuneša į svajingą rytojų: ankstyvi čiulbantys pranašai prišaukia pirmuosius saulės spindulius, kurie ramiai ir lengvai lyg pienės pūkas keliauja po visą pasaulį ir įvairiausiomis spalvomis tarsi nematomu teptuku nuspalvina mūsų dieną. „Moderno“ kolekcijos patalynės užvalkalai sukurti norintiems papuošti miegamąjį bei sapnus. Vienspalvė antrojo audinio pusė nuramina ir suvaldo ryškų dizainą ir kartu suteikia galimybę mums patiems tapti kūrėjais, nes galima modeliuoti vienspalves bei ryškias komplekto dalis ir ieškoti išraiškingų derinių. Patalynė pagaminta iš aukščiausios kokybės satino, dėl specialios technologijos dažai giliai įsiskverbia į siūlą, tad galima būti užtikrintiems, jog patalynės spalvos mažai keisis net ir po daugelio skalbimų. Toks tvarus LONO gaminys puikiai įsilies į ramią miegamojo erdvę ir taps akį traukiančiu akcentu.
Dizainerė Rūta Būtėnaitė žinoma kaip tekstilės užkalbėtoja. Šios dizainerės kilimai, neretai projektuojami individualiai, – ne tik interjero dizaino sprendimas. Kaip teigia pati dizainerė, tai namų dvasios, tradicijų kūrimas ir kartu meno kūrinys, eksponuojamas ant grindų. Kiekvienam interjerui, priklausomai nuo jo stilistikos, kolorito, raštų, specialiai kuriami projektai, parenkamas labiausiai derantis kilimo pluoštas. Autorinės dizainerės piešinių reprodukcijos – universalios, tinkančios daugeliui individualių ir visuomeninių interjerų. Rūta Būtėnaitė, viena iš nedaugelio vienetinių kilimų kūrėjų Lietuvoje, sako, jog negalima nuvertinti šios interjero detalės galios, nes galimybė pakeisti interjerą naudojant vieną objektą – stebina.
INDI – originalių šviestuvų ir daiktų namams kūrybinė studija, kurios pagrindinis dizaineris – Simonas Tarvydas. Prekių ženklą įkvėpė lietuviško dizaino individualumas, baltiška dvasia ir šiaurietiško nuosaikumo kodas. INDI įkūnija namų jaukumą, daikto ir šviesos skleidžiamą atmosferą, individualumą. Simonas Tarvydas sako, jog esame šiauriečiai, todėl mums artimas nuosaikumas, medžiagų natūralumas, išgrynintos formos. Būtent dėl šios priežasties dizaino studijos kuriami daiktai yra ne tik estetiški, draugiški aplinkai, bet ir turinys potekstę bei žadinantys vaizduotę. Šį sezoną INDI pristato daugiafunkcį toršerą „Tete-a-Tete“ (perdirbtas popierius, plienas, stiklas; 420 x 420 x 1 850), sukurtą pasitelkiant perdirbtas medžiagas ir pažangius sprendimus. Tai veidrodis ir atstumo jutikliu valdomas šviestuvas. Šviesą galima nukreipti bet kuria kryptimi ir taip praplėsti šviestuvo panaudojimo galimybes. Į lubas nukreiptas srautas sukurs jaukų atmosferinį apšvietimą, o, pasukus šviestuvo gaubtą žemyn, apšvietimas bus tinkamas skaityti. Šviestuvo-veidrodžio atraminės metalo konstrukcijos paviršius apgalvotai nepadengtas dažais, siekiant pabrėžti prigimtinį medžiagų natūralumą ir išvengti nuobodaus sterilumo. Vidurinės dizaino objekto dalies paskirtis – kabykla. „Tete-a-Tete“ – universalus sprendimas įvairioms interjero erdvėms.
Dizaineris Vilius Dringelis ir jo dizaino namų prekių ženklas „Dringelis“ pristato unikalius, dekoratyvius namų indus „Su tavimi“. Skulptūriški interjero elementai sukurti ir pagaminti remiantis šiuolaikinėmis skaitmeninėmis technologijomis ir giliu amato išmanymu. Bronzinio indo inspiracija tapo į studiją kurjerio pristatytas maistas ir folijos forma jį išpakavus, o gamybos dublikacijos procesuose atsiradusios įvairios paklaidos ir atsitiktinumai daro daiktus itin autentiškus ir išskirtinius. Aukštos kokybės „Su tavimi“ indai namuose tampa originaliu, maištaujančiu akcentu tarp unifikuotų buities daiktų, baldų ir interjere pasakoja savitą istoriją, praplečia vaizduotę ir suvokimą apie dizainą. Tai puikus būdas konceptualiai ir subtiliai pagyvinti savo aplinką, o išskirtinis dizainas, netradicinis mąstymas ir aukštos kokybės medžiagos suteiks namams intelektualų laisvės pojūtį. Objektui panaudotos taurios natūralios medžiagos – bronza ir vaškas. Vašku padengti gaminiai sukelia ilgaamžiškumo jausmą.
„Silvijart“ primena, jog linas, kaip medžiaga, madingas ištisus metus, tačiau jo pikas – pavasario bei vasaros sezonas, ir pristato kelionines kosmetines ir rankšluosčius (kosmetinių dydžiai: 5 x 15 x 20 ir 9 x 24 x 31; rankšluosčių dydžiai: 34 × 38 ir 52 × 67). Lininės kosmetinės? Taip! Jos austos iš 100 proc. lininių siūlų, o pamušalas pasiūtas taip pat iš 100 proc. lininės medžiagos. Dviejų dydžių kosmetinės išaustos skirtingais raštas, tad pasirinkti tikrai yra iš ko. Naudojamos neutralios lino spalvos – juoda bei grafito – minimalizmo klasika, tad toks koloritas neabejotinai tiks tiek vyrams, tiek moterims, tiek ir vaikams. Tai senų tradicijų tąsa artima tiems, kurie mėgsta natūralumą ir vertina tvarią madą bei ilgaamžiškumą. „Silvijart“ yra Silvijos Juozelskytės-Vaičiulienės įkurta tekstilės dizaino studija. Dizainerė propaguoja rankų darbo specifiką ir audžia gaminius pati. Ilgametė patirtis atliekant šį darbą užtikrina nepriekaištingą darbų kokybę, o pasirenkamos tik iš natūralios, medžiagos (linas, vilna, šilkas) suteikia malonumą ne tik matyti, bet ir leisti gaminius.
Taigi nuo padėkliukų, patalynės iki originalių kilimų bei interjero aksesuarų ar baldų – lietuviškas dizainas ir jo kūrėjai turi ką pasiūlyti kiekvieno iš mūsų skoniui. Tam, kad namai ir juose kuriama gerovė atspindėtų vasaros atnešamus atsinaujinimo skersvėjus, kviečiame peržiūrėti dizaino objektų naujienas ir išsirinkti kažką ir sau ar savo artimiesiems! Šią vasarą atraskime, pažinkime ir pamilkime lietuvišką dizainą!
Daugiau informacijos: dizainovacija.lt
Žurnalas „Centras“