• 2018-ųjų Milano naujienos
  • Tarptautinio architektūros konkurso RIBAapžvalga
  • Lietuviška architektūra: Inblumprojektuotas namas Pilaitėje
  • Konkurso „Geras dizainas 2018“ nugalėtojai
  • Atsakingas vartojimas: daiktai, prikelti antrajam gyvenimui
  • Architektūros kokybės paieškos
  • Viešnagė ąžuolo glėbyje: nakvynė 390 svarų
  • Atidarytas „Pacų viešbutis“ Vilniaus senamiestyje
  • 34m2 namelis medyje
  • Minimalizmas Berlyne
  • Prancūziškas loftas
  • Kitoks realybės jausmas viešbutyje
 
       
 

Kontekstualios struktūros

Teksto autorius:Tomas Milkamanavičius

RIBA House of the Year konkursas yra svarbus architektūros įvykis. Kiekvienais metais tarp daugybės pretendentų galima rasti labai įdomių ir drąsių architektūrinių sprendimų, atskleidžiančių gyvenamojo namo temą naujais kampais. Šie trys skirtingi, tačiau labai aukštos kokybės objektai yra kontekstualumo ir dialogo su aplinka pavyzdžiai. Namai pasižymi įvairia architektūrine kalba, kuria mezga dialogą tiek su urbanistine istorine aplinka, tiek su skirtingo charakterio gamtiniu kontekstu. Bendra šių objektų apžvalga atskleidžia dramatiškus ir kitoniškus gyvenimo individualiajame name scenarijus.

 
       
 

Šeimos būstas gamtos apsuptyje

Teksto autorius: Gintautė Kisieliūtė
Fotografijos: Doublespace Photography
Vieta: Ontarijas, Kanada
Realizacija: 2017 m.

Neretai architektūriniai objektai būna paremti tam tikru priežastingumu: ar tai būtų idėjinė koncepcija, nuo kurios priklauso pastato konstrukcijos, struktūra, forma; ar statinio paskirtis, lemianti jo išraišką; ar lokacija, skatinanti prisitaikyti prie vietos konteksto, o gal priešingai – iš jo išsiskirti. Julijos Jamrozik ir Corryno Kempsterio suprojektuoto šeimos namo, esančio gamtos apsuptyje, išvaizdą lėmė būtent aplinka. Natūralu, jog besirenkantieji gyventi nuošaliau, arčiau gamtos, yra pasirengę prisitaikyti prie supančių išteklių ir nekonkuruoti su kraštovaizdžiu, o įsilieti į jo ciklą.

 
       
 

Langas į ežerą

Teksto autorius: Gintautės Kisieliūtės
Fotografijos: Francis Pelletier
Vieta: Kvebekas, Kanada
Realizacija: 2017 m.

Kiekvienas miesto gyventojas atšilus orams norėtų turėti vietą gamtoje, į kurią galėtų pabėgti ir jaustis komfortiškai, tačiau ne visi gali pasigirti tokiomis erdvėmis kaip šio vasarnamio šeimininkai Kanadoje. Smailiastogis kotedžas, subtiliai dengtas viena apdailos medžiaga – baltuoju kedru, darniai susilieja su gamta ir kartu perteikia modernią stilistiką, minimalistines formas. Taip architektūra tarsi suteikia gamtai pirmaplanį vaidmenį, o pati ramiai įsikomponuoja į apylinkes.

 
       
 

Viešnagė ąžuolo glėbyje

Teksto autorius: Gintautė Kisieliūtė
Vieta: Holdičas (Holditch), Jungtinė Karalystė
Nuotraukos: Sandy Steele-Perkins
Realizacija: 2017 m.

Architektūros konkursas RIBA vertina ne tik miesto, bet ir gamtos architektūrą. Visišką privatumą bei unikalią patirtį siūlantis dviaukštis namas, įsitaisęs seno ąžuolo viršūnėje, atvykėliams leidžia susilieti su gamta, pabėgti nuo civilizacijos ir grožėtis natūralumu miško apsuptyje. Siekiant sukurti kuo malonesnę aplinką, namelio viduje galima rasti visa, prie ko esame pripratę kasdieniame gyvenime, o interjerą galima pavadinti netgi savotiškai prabangiu. Tokios viešnagės kaina nakčiai kainuoja nuo 390 svarų.

 
       
 

Tarp neogotikos ir art nouveau

Teksto autorius: Jonas Malinauskas

Sakoma, kad moters išorinį patrauklumą lemia jos figūros privalumai ir drabužių sukirpimo stilius, tačiau tikrąjį žavesį atskleidžia smulkmenos ir detalės, pabrėžiančios jos savitumą. Panašiai yra ir su miestais – dėmesį visų pirma traukia visiems žinomi architektūros objektai, tačiau tikroji konkrečios vietos dvasia atsiskleidžia per kuklius, žmogiškąjį mastelį atitinkančius objektus. Pavyzdžiui, Paryžių visame pasaulyje garsina ikoninis Eifelio bokštas, Triumfo arka, Luvro ansamblis ir daug kitų garsių pastatų. Tačiau žavingą šio miesto atmosferą kuria ir kur kas kuklesni statiniai – pavyzdžiui, po visą Paryžiaus centrą pasklidę grakštūs metro pavilijonai, kurių kilmė siejama su garsiojo art nouveauepochos architekto Hectoro Guimard’o vardu.

 
       
 

Paskelbti nacionalinio konkurso „Geras dizainas 2018“ nugalėtojai

Teksto autorius: Lietuvos dizaino forumas

Gegužės 7-osios vakarą Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Vilniuje, jau septintus metus iš eilės buvo išdalinti nacionalinio konkurso „Geras dizainas“ apdovanojimai. Per iškilmingą ceremoniją įteikta 10 konkurso prizų ir 21 diplomas. Lietuvos dizaino prizas „Geras dizainas“ – kasmetis konkursas, skirtas geriausiam dizainui šalyje atrasti ir paminėti. Konkursui teikti paraiškas kviečiami Lietuvoje dirbantys dizaineriai (bet kurios šalies piliečiai) ir čia veikiančios įmonės. Vertinti priimami per dvejus metus iki konkurso užbaigti (sukurti arba išleisti į rinką) darbai. Šiais metais konkursui buvo pateikta per 230 dalyvių paraiškų. Jos pasiskirstė dešimtyje įvairias dizaino sritis apžvelgiančių kategorijų: baldai ir šviestuvai, interjeras, interjero elementai, koncepcija, kostiumo dizainas, leidinys, mados aksesuarai, produkto ir industrinis dizainas, paslaugų ir socialinis dizainas, vizualinis identitetas.



 

Žurnalas: „Centras“